Zee
MotoGP URT 3 seed: 5
snabbåka skrev:Ibland skall även dom bli påminda om att man automatisk inte blir stålmannen för att man drar på sig denna utsyrsel i omklädningsrummet på stationen.
Åååå vad jag blev sugen på en korv med mos nu!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
snabbåka skrev:Ibland skall även dom bli påminda om att man automatisk inte blir stålmannen för att man drar på sig denna utsyrsel i omklädningsrummet på stationen.
snabbåka skrev:Ibland skall även dom bli påminda om att man automatisk inte blir stålmannen för att man drar på sig denna utsyrsel i omklädningsrummet på stationen.
Mackz skrev:Dom är inte smällfeta, enbart vältränade biffar. Allt är muskler väl?![]()
War-psycho skrev:...om tjänsten kräver det.![]()
![]()
![]()
(Alltså inte när man är på väg till korvmojen, eller gymmet, eller vill gasa ur sig lite.)
Markus skrev:Jag åker var dag på Bergshamraleden och där är det ungefär varannan dag som de står och kollar bussfilen och varannan dag så ser man dem åka själva i bussfilen.
Tagga ner lite va...tycon1 skrev:Ärligt talat hur kan du hålla sån jävla koll på polisen när du är ute själv?
Oroa dig mer om hur du själv ligger i filen än att kontrollera vart polisen tar vägen hela tiden...![]()
War-psycho skrev:Och förresten Tycon1, är det inte bra att man håller koll på andra trafikanter i trafiken?
Eller hör du till dom där som måste koncentrerar sig 100% på att "hålla din fil", och inte ser vad som händer runtomkring ?
Ta av dig skygglapparna, så ska du se att du inte är ensam i trafiken.![]()
Vapor skrev:Jag sa ju åt dom att "Ni borde kanske föregå med gott exempel?"
Dom svarade "Vi kanske har bråttom till ett ställe och inte har tid med sånna som dig!"
min tanke (inget jag sa till dom) "Jaha, bara några fåtal bullar kvar på stationen?"
Det var för övrigt två yngre poliser i ca 25 årsåldern som satt i bilen. Tjejen som jag snackade mest med sa att "Du borde kanske kolla upp fakta innan du kör omkring och blinkar åt poliser. Vi FÅR köra fortare när vi har bråttom till ett ställe UTAN att sätta på blåljuset"
Därför tänkte jag nu kolla om detta verkligen stämmer. Stämmer INTE detta så är jag villig att ringa in till både polisen i stan och till lokala tidningen och påpeka detta så att det uppmärksammas lite mer så att dom inte tror dom kan göra hur som helst. Jag betalar ju deras lön (läs: betalar in skatt) så då ska dom fan göra som JAG säger och inte tvärtom!!
edit: har dom inte läst körskoleboken? Där står det ju tydligt att det inte lönar sig att köra för fort. Man tjänar bara några sekunder på att köra typ 100 på 90 väg.![]()
Och jag har ju inte heller direkt klagat på att snutar kör som svin ibland.tycon1 skrev:
Jo, du skulle bara veta...General E skrev:Flås flås flås, skattepengar, flås flås flås.
Bucho skrev:Jag vet inte. Umeå ligger inte i Lappland.
För dig kanske.![]()
War-psycho skrev:Man kan bara beklaga att dom inte tar tag i hetsporrarna på samma sätt som förr, när dom kör sönder en bil.
Jo, det är mer så nu.General E skrev:Och vad är det då?
Känner igen syndromet "äh det är bara att skriva en felrapport" från lumpen etc![]()
War-psycho skrev:Jo, det är mer så nu.
Förr så fick dom iallafall stå till svars inför en barsk kommisarie, som inte såg mellan fingrarna.![]()
(Vad han sen gav för disciplinära åtgärder vet jag inte, men det var iallafall inte kul att bli uppkallad till honom, enligt vad jag fick höra.)
Det är ju mycket enklare att förneka, än att förbättra.Vapor skrev:Man får ju bara hoppas att det någon gång blir bättre även inom polisen. Känner en polis som berättat om dom kör privat och lite för fort så får dom bjuda kåren på en tårta. Kanske dyrare än vad böterna blir men dom slipper ju att bli av med körkortet. Prickar i registret? Vad är det?![]()
![]()
Sålänge din morsa inte tar 4 polisers vikt i bänkpress lät det lite överdrivet...stoooffe skrev:Det stod 7 (!) poliser på stället. Vafan ska 7 poliser göra på EN fartkontroll. Borde ju räcka med 2-3 st. Sen när man ringer polisen och verkligen behöver dem så har de inte folk eftersom alla är ute i trafiken och leker med laserpikkan.![]()
Markus skrev:Jag åker var dag på Bergshamraleden och där är det ungefär varannan dag som de står och kollar bussfilen och varannan dag så ser man dem åka själva i bussfilen.
tycon1 skrev:Ja, vill du att polisen står i köerna när de ska patrullera? då kan de ju lika gärna sitta vid stationen och käka korv...snacka om (går)dagens dummaste inlägg..
Vapor skrev:Han menade nog att det är dumt att poliserna kör i bussfilen när dom dagen innan själva kontrollerat så att inga andra gör det. Gör om, gör rätt!![]()
MDM skrev:Sålänge din morsa inte tar 4 polisers vikt i bänkpress lät det lite överdrivet...
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner
En exklusiv motorcykel med ... |
|
![]() |
BMW Motorrad Vision CE
På IAA Mobility 2025-mässan... |
![]() |
Höstrusch för våra fotografer
Inte bara sommarmånaderna, ... |
![]() |
Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär
Efter nästan två decennier ... |
![]() |
Yamaha debuterar med V4 i MotoGP
Yamaha har meddelat att för... |
![]() |
Hojmys i Ugglans Park
Ända sedan början av 90-tal... |
![]() |
MC-mässan 2026
MC-Mässan är tillbaka 23–25... |
![]() |
Bike kör Stark Varg EX!
Under hösten kommer Bike gö... |
![]() |
Customhoj Bike Show 2026
Den 23 till 25 januari körs... |
![]() |
Racing på Kjula Dragway till helgen
Den kommande helgen (23-24 ... |