Polisen skärper hastighetsövervakningen vecka 17.

Sweeney Todd

Vägrar Bogan.
Gick med
8 Apr 2004
Ort
Sailcottage
Hoj
YZF 750R -93 (såld)
Saxat från Polisens hemsida:http://www.polisen.se/Stockholms_lan/Aktuellt/Nyheter/Gemensam/2009/april-juni/Polisen-skarper-hastighetsovervakningen/

Vecka 17 genomförs den årligen återkommande hastighetsveckan. Då ökar polisen övervakningen av trafiken och fokuserar särskilt på att bevaka hastighetsöverträdelser. Samtidigt genomför Vägverket och NTF aktiviteter som ska uppmärksamma trafikanter på hur lite tid man vinner på att köra för fort.

48 sekunder
Det genomgående temat för hastighetsveckan är frågan: Är det värt 48 sekunder? Mer än så påverkas nämligen inte restiden om man kör en mil i 90 km/h på en 80-väg. Samtidigt har risken att dö i en trafikolycka dubblerats.

- Att hålla hastigheten är ett av de lättaste sätten att radikalt minska risken att dödas i en trafikolycka, säger Björn Lidö, trafikansvarig på Rikspolisstyrelsen.

Sänkt medelhastighet
Även om medelhastigheterna gått ner jämfört med ett år tillbaka så är höga hastigheter fortfarande den främsta orsaken till att människor dör i trafiken.

-Den sänkning av medelhastigheten som skett är positiv men ytterligare ansträngningar krävs för att sänka medelhastigheten ännu mer, vilket är ett mycket viktigt inslag i arbetet för att minska antalet skadade och döda i trafiken, konstaterar Björn Lidö.


Nyhet från
Rikspolisstyrelsen
 
Exakt nu påbörjade polisen en radarkontroll på Lidingövägen utanför K1. Ta det lungt om ni på hemväg eller motsv
 
*/ ?>
Nyheter
Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Sista dagarna för ”Early Bird”, Gotland Ring Bike Week!

Boka senast lördag 31/1 för...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Back
Top