Polisen; Motverka inte MC-evenemang! Det blir bara värre på gatan då!

Status
Ej öppen för fler svar.
Innan storhelger typ valborg händer det ju att bängen kör razzia utanför köpcentrum med systembolag och plockar ett gäng fyllestyrningar. Ganska precis same same som att stå utanför Barkarby. Med ganska få mantimmar (=skattekronor) gör polisen en ganska stor insats.

Att dra liknelser mellan fyllestyrningar å buskörning, köper jag helt å fullt ut, men inte med miniskyllt å felaktiga blinkers!!
Så länge "moppen" är trafiksäker så kan DEN inte skada andra medtrafikanter!

Tänk till nu!

BTW, jag har varit yrkeschaffis i 12 år och jag har ALDRIG set en sådan kontroll INNAN en storhelg!
Däremot skulle jag t o m kunna hjälpa till med sådana kontroller GRATIS! ( om jag inte är för bakis, hehe) :rolleyes:
 
Kanon :tummenupp
tycker fortfarande det vore kul om Polisen kunde ställa upp med en bil + en hoj inne på området så man kunde komma bort till dem prata lite, få kika på deras utrustning mm det skulle nog locka mycket mer till att folk började prata med polisen än den enda gången i våras då ett par poliser var inne på området men höll sig för sig själva i en klunga.


Det gjorde dom också den 2 Juli, jag vet för jag var där och hjälpte till, stod en buss och en polis-mc som minglade runt bland alla :)
 
Det gjorde dom också den 2 Juli, jag vet för jag var där och hjälpte till, stod en buss och en polis-mc som minglade runt bland alla :)
Strålande :tummenupp

Kan tänka mig vem som drog i trådarna då med tanke på att Kjelle fick ansvaret för den träffen, bra att de var inne på området och hoppas det händer fler gånger.
 
Härligt Bikerbitch att arrangörerna har läst tråden.

Skönt att se att folk försöker hålla sig till ämnet och att det inte är (så många) påhopp.

Önskar alla en riktigt härlig helg!

Mvh Pippi
 
Härligt Bikerbitch att arrangörerna har läst tråden.

Skönt att se att folk försöker hålla sig till ämnet och att det inte är (så många) påhopp.

Önskar alla en riktigt härlig helg!

Mvh Pippi

Tack själv Pippi för att du startade en tråd som kunde hålla sig på en bra nivå! Spännande med alla olika åsikter.
Trevlig helg och ta det lungt med vattenkriget ikväll ;-)
 
Stängs på begäran av Pippi.

Men samtidigt så har tråden spårat ur och vi får hoppas att vi kan få en bättre reaktion och diskussion efter nästa träff.

Tråd stängd.
 
Status
Ej öppen för fler svar.
Nyheter
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Back
Top