Polisbekymmer. Kan de göra ngt i efterhand?

stefur skrev:
2529057 Månen smakar nog gott :tuttar
Eller; det är dags att fimpa skylten bak...

Som alla så kör man för fort jämt:) , så det är väl ingen idé snart att ha kvar regskylten när det inte skiljer så mycket mellan att bli sedd och smita eller bli fast efter jakt.


Vad göra???

Såga ut en bit plast ur undertailen, lika stor som reg-plåten. Köp en liten 12-volts motor(som kan snurra åt båda hållen) i någon hobby affär. Koppla in den till en 3-vägs strömbrytare. Fäst ett litet stag längs med skyltens topp. Sätt sedan staget på motorn och montera. Glöm inte att limma på biten av undertailen på baksidan av skylten så att du kan göra en "moped parkering".

där har ni svaret på hur man kommer undan allt meck emd kardborreband och stå vid sidan av vägen och skruva skylt när man vill köra fort elelr "felparkera"
 
RacerRaffe skrev:
2525030 Då det numera är möjligt för alla att köpa en egen reg plåt som ser ut som en riktig med det reg nr man önskar så faller hela bevis delen med att de sett ev reg nr då det kan vara en falsk skyltad MC, Polisen behöver finna dig OCH motorcykeln på en plats och tidpunkt så att det kan ställas utom "tvivel" att det är du som kört, det hela blir ju upp till en rätt att bedömma om du nekar och man kan bli dömd mot sitt nekande förutsatt att rätten ej tror på dig..

Taktiken är ju att vara trovärdig, svårt att vara det när man kör sporthoj och anklagas för fortkörning eller liknande:rolleyes:

Polisen begränsar ju i viss mån vår frihet att köra MC så begränsa deras genom att ta deras tid, låt dem vända papper om de nu måste jaga dig:D

I ett demokartiskt rättsamhälle "tror" man inte, där vet man pga bevisning. I odemoraktiska länder där tror man och sedan utdelar man ett straff efter det. Enligt vad som skrivits i inlägget ovan kan man ju sätta sin egen åsikt på vad Sverige är för typ av rättsamhälle.
 
håller med oavstående talare...

Om mna kör för fort och dom kladdar ner ditt regnummer, vad ska då dom göra av den lappen..?
Lägga alfapet ( stavning ) med kollegorna ?

Dom vad jag vet måste ta dig in action.

Annars skulle ju reglerna för fartkamerona vara samma el hur ?
Inget synligt ansikte, ingen bot !
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top