Platser att övningsköra i Stockholm med markerade banor

St.Anger

Lite bättre än andra
Gick med
4 Sep 2003
Ort
Myrängen
Hoj
Honda cbr 954, Triumph Bonneville, Yamaha yzf250, Ural
Jag har börjat övningsköra med en vän och nuförtiden är det krypkörning och höghastighetsbanor osv med i uppkörningen.

På parkeringen vid Hellasgården, där några körskolor brukar öva, finns det sprayade markeringar på asfalten för konernas placering så att man inte behöver mäta upp detta varje gång. Vi utnyttjar det till att sätta upp egna koner när ingen är där och övningsköra med eftersom det tar fasligt lång tid att mäta upp banorna varje gång.

Dock är denna plats inte optimal då det är svårt för en nybörjare att få fart till höghastighetsbanan, samt att det är en massa fartgupp i vägen :3freak

Känner någon till en annan plats i Stockholmsområdet där banorna finns uppmärkta liknande Hellasgården? Ytor att övningsköra på finns det gott om, men det vore toppen att hitta en plats där banorna redan finns markerade.
 
Det ska finnas banor uppmärkta på Solvallas parkering, men jag har inte kört där i krokarna i år så jag kan inte svara på om det fortfarande är hög-/lågfart eller om de ens är kvar.

Annars kan man ju smita in på trafikverkets provområde på Tullinge flygplats, men där är det skyltat med förbud och kan dessutom vara bommat så det är väl lite av ett sista alternativ.
 
Solvalla, kör där med alla jag handleder, men på vardagar mån-tor så är det Jarla Trafikskola som håller hus fram tills 21.00, på fredagar brukar dom vara där till 18-19.00. Annars är helgen bäst att vara där, då är det alltid tomt där ifall dom inte kör sin moppe utbildning.

:tummenupp
 
Solvalla låter värt att spana in, även om det är lite långt från söderort.

Vi åkte förbi Tullinge igår för att provköra landsvägarna i närheten. Kändes inte riktigt som att det var läge att forcera den grinden... :hihi
 
Ser ofta hojövningar vid Älvsjömässan. Gott om plats där, så även om det är en körskola som håller till där (aldrig svängt in och frågat) så trängs man ju inte...
Tveksamt om det är färdiguppmärkt dock.
Flygfoto på platsen:
Mässan.jpg
 
Last edited:
Tänkte jag skulle uppdatera detta lite. Min adept tog körkortet på första försöket så det var skoj...

Hellasgården
Oftast tillgänglig. Gott om plats. Banorna är markerade med sprayfärg på asfalten för koner. Vi använde stenar för att markera banan. Tyvärr finns det två fartgupp som är i vägen på alla övningar. Bra som standardplats att öva på.

Älvsjömässan
Inga markeringar på asfalten. Oftast mycket folk. Körskolor använder parkeringsplatserna som måttlinjer för att markera ut banor och tar med sig markeringarna därifrån i slutet på dagen. Vi övade bara här om vi råkade passera på väg till Tullinge.

Solvalla
Väldigt bra övningsområde. Banorna är märkta med koner av Jarla trafikskola som lämnas kvar. Dock får man inte köra där när Jarla trafikskola är där. Egentligen får man inte övningsköra där alls. Finns tom en skylt "Övningskörning förbjuden" vid infarten. Jarla trafikskola har tillåtelse av markägaren. Det blir ett jävla liv om man åker in där medans de är där. Träffade en sjukt otrevlig körskollärare som pustade och frustade mycket innan han kunde lugna sig och förklara läget som var lite svårt att gissa sig till. Annars väldigt bra område för sena kvällar och helger då körskolan inte verkar vara på plats.
 
Jag glömde skriva det när du frågade första gången, parkeringen vid Scaniarinken finns det gula pluppar utmärkta. Vet inte om det är manöver eller högfart. Körskolorna har konor där fastlåsta så det borde finnas bra med utmärkning för att övningsköra.
 
Tänkte se om det finns lite nya platser? Någon som varit på solvalla i år och vet om man fortfarande kan övningsköra där helger? :)
 
Tänkte se om det finns lite nya platser? Någon som varit på solvalla i år och vet om man fortfarande kan övningsköra där helger? :)
På Älvsjö parkering är det nu två lågfarts banor utmålade, avspärrat för bilar. Dock inte bästa förhållanden för högfarten. Har inte sett några nya platser utan mer att platser försvinner mer och mer.
 
På Älvsjö parkering är det nu två lågfarts banor utmålade, avspärrat för bilar. Dock inte bästa förhållanden för högfarten. Har inte sett några nya platser utan mer att platser försvinner mer och mer.

Tack, var där i helgen. Funkade definitivt för gångart. Högfarts går dock tyvärr inte där, banan är för liten.
 
Tack, var där i helgen. Funkade definitivt för gångart. Högfarts går dock tyvärr inte där, banan är för liten.

@sthlm88 Hittade du några fler ställen själv eller är de som nämns i tråden de mest lämpliga? Framförallt högfarts tänker jag på...
Tacksam för info =)
 
@sthlm88 Hittade du några fler ställen själv eller är de som nämns i tråden de mest lämpliga? Framförallt högfarts tänker jag på...
Tacksam för info =)

I barkarby finns ett bra ställe, bakom ikea typ. Utöver det bara kört älvsjömässan och hellasgården! :)
 
Kan man bara åka och öva på trafikverkets område för förarprov borta vid gillinge eller tullinge när det är obemannat? Alternativ skjälva gillinge mc området?

Skickat från min SM-G960F via Tapatalk
 
Kan man bara åka och öva på trafikverkets område för förarprov borta vid gillinge eller tullinge när det är obemannat? Alternativ skjälva gillinge mc området?

Skickat från min SM-G960F via Tapatalk
Det har jag svårt att tro. I Gillinge är det sannolikt bommat in till banan när de har stängt. De bedriver kommersiell verksamhet på banan och lär knappast tillåta folk in på banan oavsett tidpunkt på dygnet.
 
Hej, var i Barkarby finns den? Det är så ombyggt och avstängt överallt så det är svårt att hitta in där
 
Väcker liv i denna våren 2021 till ära!
Ska övningsköra med tjejen och letar efter plats som är tillräckligt stor för att sätta upp egna koner så nära Solna som möjligt.

Färdiga markeringar är inget krav men så klart ett plus!
 
Väcker liv i denna våren 2021 till ära!
Ska övningsköra med tjejen och letar efter plats som är tillräckligt stor för att sätta upp egna koner så nära Solna som möjligt.

Färdiga markeringar är inget krav men så klart ett plus!
Precis vid Bromma flygplats har du ju banan där Bromma MC kör sina lektioner (Linta gårdsväg 25). Det är i princip olåst (bom som man enkelt kan köra runt), så du kan ju öva kväll+söndag utan problem. Markerade banor och oftast är även konerna kvar.
 
Som Erik skriver så är parkeringen mittemot vid Scaniarinken helt OK med utsatta markeringar, även om något luddiga efter regn och snö. Här har jag själv övat med min handledare förra året, både låg och högfart. Du får ha egna koner med dig att ställa upp över markeringarna.

Sedan hade jag en liten avsides lågfartsbana nere vid marinan här i Alby där jag övade själv med min tjej som 'coach', när jag inte övade med handledaren.
 
Letar själv efter något bra ställe att öva på bromsningar.
Gärna där man kan kontrollerat komma upp i 70km/h.
Tänkte kolla in barkarby flygfält vid tillfälle.
Någon som har andra tips?


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top