Plast eller Aluminium Sliders

morris

Född naken
Gick med
7 Mar 2003
Ort
Nåårrrland / kullen
Hoj
BRP sommar xr650R -01, Vinter Lynx Boondocker 800
Tänkte göra egna kraschpuckar. Vad blir bäst, att göra dom av plast eller aluminium. Jag har tillgång till båda materialen och svarv. Blir ju lite snyggare med aluminium, men är det bättre med plastvarianten? Har nån erfarenhet av båda eller synpukter på respektive val?? För/nackdelar?? Nåt annat att tänka på?
Ska sitta på gixxern min -98 750 :tummenupp
 
Det finns väl en anledning till att de man köper e i plast.
Om man gör den i alu håller den väl bättre vid upprepade vurpor :D men risken e nog större att du slår sönder fästena eller ännu värre det du vill skydda motorn/ramen
 
Lite grann det jag tänkte också.Dämpar väl lite i själva pucken om den är i plast. Men har sett att de små pojkarna i det stora landet i väst mest verkar köra med Alu. Fast de verkar mest bry sig om utseendet... Nån som har nå bilder på "använda" puckar/hojar.
Funderar också på vilken hårdhet bultarna ska ha, för mjuka och dom böjs, för hårda och dom går av!? Tips?
 
Mina yoshi puckar har enligt Boove 10.9 bultar.
Om du svarvar i nylonplast så gör en metallhylsa så du kan dra fast motorn med rätt moment.

Puckar i aluminium är väl lite posörvarning?
 
Puckar i aluminium är väl lite posörvarning? [/B][/QUOTE]

Jo! Det är lite gay oxå! Iofs kommer nog min hoj ändå inte att bli så gäjjig när den är klar, så jag kanske kommer undan... Men kanske bäst att inte chansa :D
Tror nog att det blir bäst i plast.

10.9! Fint med lite rena fakta och inga gissningar o dyl! Tackar! :bow
Det kanske blir för hårt med en 12.9 bult, och för mjukt med en 8.8. Så Ok, låter fint med 10.9. :tummenupp

Jo en hylsa måste det ju vara, det är ju givet. Få se om jag fixar puckarna i veckan... Får ta en tur till farsgubbens verkstad, ska svetsa en nippel i andra soppatanken oxå. Måste få ihop den snön smälter ju!! Snart daxs att köra :tummenupp
 
liten fråga... var hittar man bultar i olika hårdhet? viste inte äns att det fanns , men oj vad många ggr man önskar att man hadde en som var hårdare.... nån hemsida kanske?
 
Optimus Prime skrev:
liten fråga... var hittar man bultar i olika hårdhet? viste inte äns att det fanns , men oj vad många ggr man önskar att man hadde en som var hårdare.... nån hemsida kanske?

Besök din lokala järnhandlare dom borde ha.
 
*/ ?>
Nyheter
MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem

WP har länge varit synonymt...

Back
Top