passar biltemas visir shoei hjälmar??

JonaZ

Finsmakare
Gick med
6 Jul 2005
Ort
Mölndal
Hoj
2003 Suzuki GSX-R 1000
sitter o tittar lite på bilder o visst fan ser dom lika ut i infästningarna??
någon som vet...
 
Fast inte är det fel å fråga någon här?

1. Slipper åka till Biltema.
2. Ger info till många här på SH om det passar eller ej. :tummenupp
 
helt rätt smartswede...passade stövlarna bra som du köpte av mig för 2 år sedan i mölnlycke??
 
Förhoppningsvis passar det, jag behöver ett nytt och tycker det är sjukt dyrt med originalvisir, så om du kommer testa eller om nån anna vet får ni gärna säga till!

Kan dock tillägga att mitt mörka visir från min shoei z-one inte passar min raid 2, eller det jo det passar men det blir stora glipor...
 
Nu har ju itne jag sett hur dom ser ut. Men jag kan tänka mig att de endast passar hjälmar som säljs på biltema och det här är tillhörande visiren?
 
Är också i åsikten att biltemas visir är suspekt lika Shoei av typen Raid2 och andra med en infästningen. Men jag vet inte heller med 100% säkerhet. De har varit slut varje gång... :mad:
 
Inge roligt att åka med visir som glipar och har sig, sen vet jag att shoeis visir klarar att mosa fåglar med i 180blås.
 
Inge roligt att åka med visir som glipar och har sig, sen vet jag att shoeis visir klarar att mosa fåglar med i 180blås.

Jag smällde en Ekoxe i 180 blås med min Raid2 och det smällde till utav bara helvete, det måste kännas som en käftsmäll av Tyson att dunka i en fågel. Eller?
 
Jag smällde en Ekoxe i 180 blås med min Raid2 och det smällde till utav bara helvete, det måste kännas som en käftsmäll av Tyson att dunka i en fågel. Eller?
Känns som att få en käftsmäll någon tyson var det dock inte bromsade in med röttfjäderklägg var lite vimsig. , visiret höll ventilationen i hakan gick åt skogen vart inte så mycket kvar av fågeln så gick inte se vad det var, men någon havsörn var det inte.
 
gött när man skall svara sig själv men men....BILTEMAS VISIR PASSAR INTE SHOEI RAID II
 
Nyheter
Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Back
Top