Parkering av mc i stad och tråkig attityd mot hojägare

Ni är för gulliga. :arsele:D

Vi är en hög grannar som försöker få ordning i vårat i övrigt fina hus, tillsammans med hyresvärden. Det handlar inte om någon osämja, avundsjuka eller att "om inte jag får, får inte han heller". Utan bara ett enkelt tänk - ordning skapar ordning. Med de här (få) grannarna som inte kan sköta sig behövs att alla vi andra föregår med gott exempel också.

Men visst - vill man fortsätta multi-kulti-anarki-vänster-vurmen där alla får göra precis som dom vill hela tiden, lycka till. Det funkar inte i Malmö. Jag lovar. Vi måste våga sätta ner foten. Det eller bli totalt överkörda. Man the fuck up!
Jag smyger inte omkring och knyter näven i fickan som alla andra. Om andra har en annan åsikt, då pratar vi. Men det svenniga att muttra tyst för sig själv - det är en del av svenskheten som inte flyger längre.

Det "svenniga" att hellre sätta dit andra än att försöka hjälpa och få till en bra lösning har funnits länge. :7peta
Att föregå med gott exempel är inte att sätta dit andra i min värld men känns ändå rätt svenskt på något vis... :(

Jag hade valt en annan, mindre svennig, väg och försökt få till att alla kunde ha hur många fordon som helst som fick plats inom rutan!
Jag tycker bra regler är bättre än dåliga regler. :tummenupp
Men jag är inte en vanlig svenne, jag kör SportHoj... :tungan
 
*/ ?>
Nyheter
Piaggio-gruppen tar över importen av Piaggio, Aprilia, Moto Guzzi och Vespa

Det händer en hel del när d...

Katalogen börjar ta form!

Stora Motorcykelkatalogen 2...

KTM och Husqvarna återkallelser

Pressreleaser från KTM och ...

Provkörning pågår: KTM 1390 Super Adventure S EVO

Vulkanen Teide vakar över o...

Äventyr i Algeriet

I januari åker Allt om MC t...

Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO

I ett maffigt bergsområde, ...

Mästerlig presentation, KTM 1390 Super Adventure S EVO

I ett maffigt bergsområde, ...

Lite fler live foton på KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Direkt från Teneriffa! Förs...

CIAO ITALIEN!

Pressrelease från KTM: ...

Nu jobbar vi med Katalogen!

Idag startar vi det digra a...

Back
Top