Parkering av mc i stad och tråkig attityd mot hojägare

Ni är för gulliga. :arsele:D

Vi är en hög grannar som försöker få ordning i vårat i övrigt fina hus, tillsammans med hyresvärden. Det handlar inte om någon osämja, avundsjuka eller att "om inte jag får, får inte han heller". Utan bara ett enkelt tänk - ordning skapar ordning. Med de här (få) grannarna som inte kan sköta sig behövs att alla vi andra föregår med gott exempel också.

Men visst - vill man fortsätta multi-kulti-anarki-vänster-vurmen där alla får göra precis som dom vill hela tiden, lycka till. Det funkar inte i Malmö. Jag lovar. Vi måste våga sätta ner foten. Det eller bli totalt överkörda. Man the fuck up!
Jag smyger inte omkring och knyter näven i fickan som alla andra. Om andra har en annan åsikt, då pratar vi. Men det svenniga att muttra tyst för sig själv - det är en del av svenskheten som inte flyger längre.

Det "svenniga" att hellre sätta dit andra än att försöka hjälpa och få till en bra lösning har funnits länge. :7peta
Att föregå med gott exempel är inte att sätta dit andra i min värld men känns ändå rätt svenskt på något vis... :(

Jag hade valt en annan, mindre svennig, väg och försökt få till att alla kunde ha hur många fordon som helst som fick plats inom rutan!
Jag tycker bra regler är bättre än dåliga regler. :tummenupp
Men jag är inte en vanlig svenne, jag kör SportHoj... :tungan
 
Nyheter
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Back
Top