PeterPan skrev:Det finns människor som lever på att "ge igen". Öga för öga tand för tand

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
PeterPan skrev:Det finns människor som lever på att "ge igen". Öga för öga tand för tand
MatteKholm skrev:Fyfan, har du skaffat ett baseballträ att ha bredvid dörren nudå?
PeterPan skrev:Det finns människor som lever på att "ge igen". Öga för öga tand för tand
jookan skrev:Vilken idiot :kocko , mitt trä står innanför dörren alltid nära tillhands..
[Mr.Schufemtii] skrev:Hej!!
Kom hem från förhandlingen för en stund sedan.
Du glömde väl inte att begära att skadeständet beläggs med ränta, chansen att den här killen ska betala direkt e ju inte stor.
Vid domen kan man säga till om att man ska ha ränta enligt någon §, ja känner inte exakt till va den heter.
Fick själv en smäll på näsan för ca 15 år sedan så att den pekade på kvart i sju. Tror att de dröjde fem år innan ja fick pengarna. ja satte indrivning på honom varje år till slut så fick han tillbaks på skatten och då fick ja slantarna de hade nästan fördubblats.
Färnbo skrev:Vid domen kan man säga till om att man ska ha ränta enligt någon §, ja känner inte exakt till va den heter.
Fick själv en smäll på näsan för ca 15 år sedan så att den pekade på kvart i sju. Tror att de dröjde fem år innan ja fick pengarna. ja satte indrivning på honom varje år till slut så fick han tillbaks på skatten och då fick ja slantarna de hade nästan fördubblats.
Rs_man skrev:enligt 6§ räntelagen.. dvs 8% plus riksbanlens referensränta som nu ligger på 2% men innan var på 3% (från 040101 - 0407)
mvh.. sven
Micke .S. skrev:NäFyfaaan,Skulle det ske hos oss,Skulle *Någon* få påhälsning i skrevet av våran hund*Pitbull* släpper inte i första taget *Hmmm* Ruskig historia,Ruskiga människor,
juha01 skrev:Och vips så skulle vi ha en avlivad hund med i historien.
Olle agerade exakt som man ska! Mycket skickligt att hålla sig så kall i den situationen!!
Mephiboseth skrev:Vilken "historia". Inte undra på att man blir mörkrädd... Hoppas verkligen för både din, och vår skull att detta var sista gången något sådant här hände. Keep on rockingoch vill du ha hjälp med streetfighterbygge under vintern så hojta till, det finns nog många här på forumet som är beredda att ge ett handtag (inklusive jag).
[Mr.Schufemtii] skrev:Jag vet att det finns en sådan paragraf. Och det står med i skadeståndet att summan krävs "jämte 6§ räntelagen". Så det är redan fixat...
Men tack ändå
//Olle
Indian Motorcycles bryter sig loss
Screenshot Polaris Inc h... |
|
![]() |
YAMAHA TRACER 7 OCH TRACER 7 GT Y-AMT
Yamahas TRACER 7 och TRACER... |
![]() |
KTM är tillbaka!
Dags för ”Tracking” med fot... |
![]() |
Stark Varg SM – Världens starkaste supermoto!
Det har tisslats och tassla... |
ZX Moto gör en Honda-lik retromodell
Screenshot Titta bakåt u... |
|
![]() |
Nya Ducati Multistrada V4 Rally
Pressrelease från Ducati (B... |
![]() |
MV Agusta bekräftar ny Brutale
MV Agusta har avslöjat en d... |
![]() |
Yamaha rekordsatsar på GGN
När världens största enduro... |
Buell 1190 Super Cruiser rullar av linan
Screenshot När Buell för... |
|
![]() |
Nytt världsrekord:”highchair wheelie” i 204 km/h
Den brittiske stuntföraren ... |