Offroadkörning i mellanskåne med omnejd!

Tjackade hoj igår, besiktning imorn.. går den igenom (vilket den ska) så kör jag gärna söndag (ska bli bra väder sägs det). Vilka är på och var kör vi? :)
 
Ljunghusen skrev:
2207711 Tjackade hoj igår, besiktning imorn.. går den igenom (vilket den ska) så kör jag gärna söndag (ska bli bra väder sägs det). Vilka är på och var kör vi? :)

ALLA är på haha fast jag har inte vågat skriva nåt här. Kowal svarar inte på msn (slö) och Anarchist har pajjat sin HL (men han har ju kvar DR:en). Gringo ska ju lämna sin på service (lat??) och jag själv har min hoj i 49.5 delar. Men jag bara fulmekar så jag kan slänga ihop skiten på en kvart! Så JAG är på iaf! Söndag låter hur fint som helst, och vi kan ju alltid utgå från det kära grustaget utanför Flyinge. Därefter kan man ju reka nya grusvägar och ta dagen som den kommer :) Släng upp lite bilder på hojen o så så man får gotta sig lite! Bra köp förresten :tuttar
 
Yeah, jag är nog på om jag inte är bakis eller har match =)

Denna gången får det isf bli den kära Hondan eftersom Qvarnan står och väntar på kolv :tomten
 
Ljunghusen skrev:
2208800 Söndag flyingesandgroppen samling 12.00

Ljunghusen
Whitesnake

Jag är på om ingen köper drn innan söndag.. hehe.. Egentligen hatar jag dock att köra med en hoj som jag har ute på annons.. men skit samma.. har jag hoj så är jag på! :tummenupp
 
blev hobbymeck i stället för service så är fortfarande mc buren.

ska med en kompis o kolla på hoj på söndag , men om jag kan styra upp tiden på ett bra sätt är jag självklart på.

hur hittar jag till grustaget från malmö ?

tar någon med sig kamera ?
 
Söndag flyingesandgroppen samling 12.00

Ljunghusen
Whitesnake
Anarchist
Nexor

WebGringo skrev:
2209475 blev hobbymeck i stället för service så är fortfarande mc buren.

ska med en kompis o kolla på hoj på söndag , men om jag kan styra upp tiden på ett bra sätt är jag självklart på.

hur hittar jag till grustaget från malmö ?

tar någon med sig kamera ?

För att hitta dit så är det väl enklast att kolla på kartan som jag länkar till på typ sidan 2 i den här tråden, annars så kör du mot Kalmar ifrån Malmö och svänger av på Eslövsavfarten men tar höger mot Flyinge i rondellen ovanför motorvägen. Sedan fortsätter du genom Flyinge och kanske en kilometer utanför stan tar du vänster in på en grusväg. Det ligger lixom mellan Flyinge och en annan by, inte så svårt o hitta faktiskt. Har du kört ner på grusvägen är det kanske 100m till så är du nere i gropen :) Du lär se den :hihi

Hoppas du hittar o kamera kanske vi lyckas få med, inte helt säkert men hoppas :)
 
Ah sorry men jag drar mig ur ... har inget stöd och kickfjädern är av. Grejerna är beställda. Lite jobbigt att behöva binda upp kicken när man startat den. Brukar ju bli endel stop när man kör i grupp
nästa helg med lite tur
/Anton
 
Ljunghusen skrev:
2212097 Ah sorry men jag drar mig ur ... har inget stöd och kickfjädern är av. Grejerna är beställda. Lite jobbigt att behöva binda upp kicken när man startat den. Brukar ju bli endel stop när man kör i grupp
nästa helg med lite tur
/Anton

Ajdå, men kowal hade samma problem. Han löste det riktigt listigt med ett buntband i ramen till kicken, verkade funka skitbra.. och vad gäller stödet så kan man ju alltid luta den mot något..
 
Anarchist skrev:
2212288 Ajdå, men kowal hade samma problem. Han löste det riktigt listigt med ett buntband i ramen till kicken, verkade funka skitbra.. och vad gäller stödet så kan man ju alltid luta den mot något..


Jag kör för tillfället med gummiband :tungan Funkar ju hyffsat men lite jobbigt
 
Ljunghusen skrev:
2212296 Jag kör för tillfället med gummiband :tungan Funkar ju hyffsat men lite jobbigt

Men då är det ju bara att köra! :yoparty
Du måste ju se vad hojen går för nu när du har ny! hehe
 
Ojójoj! Tråkigt för er som inte kom idag, vilket väder och vilken dag!!! :) :) :yoparty Nu måste jag gå o sova lite, är lagom trött!
 
Loy skrev:
2213263 Vem var det som åkte på dig idag?

Killen som skrivit ovanför ditt inlägg :tomten

Vi hade riktigt kul idag :D Svetten rann o maskinerna plågades ordentligt! Hoppas nu att fler kommer nästa gång så vi kan filma lite ordentligt o så :) Kommer kanske upp några bilder senare idag :yoparty
 
Anarchisten fram med bilderna!!!!!!
 
Här kommer lite bilder för dem som vill se, slit dem med hälsan gott folk! :tomten
 

Bifogat

  • sandtaget4ejuni 002s.JPG
    sandtaget4ejuni 002s.JPG
    124.4 KB · Visningar: 71
  • sandtaget4ejuni 003s.JPG
    sandtaget4ejuni 003s.JPG
    132 KB · Visningar: 55
  • sandtaget4ejuni 005s.JPG
    sandtaget4ejuni 005s.JPG
    135.8 KB · Visningar: 63
  • sandtaget4ejuni 010s.JPG
    sandtaget4ejuni 010s.JPG
    92.5 KB · Visningar: 71
  • sandtaget4ejuni 012s.JPG
    sandtaget4ejuni 012s.JPG
    61.8 KB · Visningar: 54
  • sandtaget4ejuni 015s.JPG
    sandtaget4ejuni 015s.JPG
    118.2 KB · Visningar: 56
:tuttar

Som avslutning måste jag bara få lägga in en film på hur vår
allas expert Marcin kickar sin Gilera: Dont try this at home :banana

Nu ska jag gå o ta en fruktdrink, ha det allihopa så ses vi nästa körning!
 

Bifogat

  • sandtaget4ejuni 038s.JPG
    sandtaget4ejuni 038s.JPG
    74.4 KB · Visningar: 65
  • sandtaget4ejuni 024s.JPG
    sandtaget4ejuni 024s.JPG
    66.3 KB · Visningar: 65
  • sandtaget4ejuni 017s.JPG
    sandtaget4ejuni 017s.JPG
    101.8 KB · Visningar: 64
Last edited:
Nexor skrev:
2213599 :tuttar

Som avslutning måste jag bara få lägga in en film på hur
allas vår expert Marcin kickar sin Gilera:

Gillera stavas det faktiskt.
Och det är inte jag på filmen, den är pothoshoppad!! :tungan :rolleyes:
(ojdå, kan inte stava själv!!, gilera ska det vara, vi skyller på solsting)
 
Last edited:
Har ni varit i andra grustag å kört idag? Känner inte igen den jättehögen.
 
Loy skrev:
2213674 Har ni varit i andra grustag å kört idag? Känner inte igen den jättehögen.

Det är lite annorlunda nu ja! De har väl börjat bryta sand igen eller vad man ska säga, det stod i alla fall nån maskin där som sillade sanden.
 
Nyheter
Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Back
Top