Nyköpt VFR750 -95 som stått 2 år, diverse funderingar

CooLCrueL

Ny medlem
Gick med
13 Dec 2007
Ort
Östersund
Hoj
Honda CBR600F -87
Jag har nyligen köpt en vfr750 från -95 med drygt 4000 mil på mätaren och som senaste två åren har stått avställd och okörd.

Den startade upp fint och kördes hem 40 mil utan mer än lite ny luft i däcken och lite kedjesprej. Den gick då lite småknackigt hem när man hade jämnt gaspådrag men det behöver inte vara så konstigt med gammal bensin, olja och en kedja med ett spel på ca 40mm mm?

Har nu justerat kedjespelet och ska till att byta olja och oljefilter, bensinfilter, luftfilter samt bakdäck.



Det jag undrar över är vad mer jag borde göra?

Jag blev lite fundersam när jag öppnade och såg att det var lite olja i tändstiftshålen och på tändstiften (bara kollat två hitills), samt var luftfiltret oljigt, se bilder nedan..
Spontana reaktioner?

Kan tilläggas att det sitter en ljuddämpare av märket gianelli på och har ingen aning vad som gjorts för att anpassa motorcykeln till denna... mest troligt ingenting...



20130607_184155.jpg20130607_184238.jpg20130607_184856.jpg
 
Byt tändstift och ut och kör med dig, en av de pålitligaste hojarna och dessutom en av de roligaste -95orna
 
säkert ventilkåpspackningen som fuktar lite olja. Antingen skiter du i det och kör, drar åt skruvarna till ventilkåpan eller så byter du packningen (passa på att göra ventilspelskontroll samtidigt?).

att den går ojämnt kan vara att du behöver synka förgasarna, men börja med nya tändstift och ut o kör med dig.

förövrigt är 2 år ingenting för en hoj att stå. bara att bränna ur den rejält så skall allt nog gå bra :)
 
Kedjespelet gör en del för den ryckiga gången på jämn gas.
V4:an är lite känslig för det har jag märkt :)
man känner av det på att det "slår" lite i fotpinnen ibland också.
 
Jag hade en vfr750f som dog intermittent på ena cylindern efter vinterförvaring. Stiftbyte, sen var problemet borta.
Luftfiltret har nog gjort sitt.
 
Som föregående talare nya stift, och det ser ut som om det är felförbränning på dessa, skall vara ljusbruna... ny soppa till o börja med.... ev förgasarjustering/rengöring!
Originalsystemet eller andra munstycken till detta avgas!
Luftfilter bör bytas!
Sedan bara att köra :)
 
Verkar gå magert, obra. Har du ett öppet system på? Betr oljeläckaget brukar det vara individuella packningar mot tändstiftsbrunnarna, som i ditt fall inte är täta eller dåligt dragna.
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top