Nya Kawasaki Z1000, 2010

Den videon var väldigt mycket (KTM)...

Tycker nya Z1000 ser väl fet ut. Den förra var betydligt snyggare enligt min åsikt...
 
Ball juh! Streetfighters ska vara feta. Tycker det är skoj att dom tar i lite grann i designen!
 
hmmm vet inte vad jag ska säga... då jag såg endast bilderna tyckte jag den såg helt knasig ut. kikade filmsnuttarna o då såg den plötsligt ganska nice ut:yoparty behåller nog min gröna vän ett tag till iaf. blir dock spännande att provköra i vår:banana
 
Man kan ju undra varför de har satt dit dämparbensskydd? I promo-filmen säger de att skydden ger "ökat skydd för dämparbenen", och det är klart att det är så, men vafan! Det är ju ingen cross eller enduro! Jag hade plockat bort benskkydden illa kvickt!
 
Helt digital instrument suger, ingen växelindikator suger.. växelindikator är väl inget tvång men rolig detalj.

Verkar ju rätt ball annars... ja nu när man sett den på ett filmklipp med.

Får se nästa år!
 
Vet inte om jag blev så upphetsad :va

Misstänker också att prislappen blir rätt så saftig.
Tror min får bli kvar ytterligare ett år.
 
Ser ut som en skoter. Varför har de monterat plast på gaffelbenen? Har svårt för fajters i allmänhet men tanken är väl att de ska ge ett lekfullt intryck på gränsen till uppviglig till enhjulsåka. Den där ser bara tung ut och sätter man ner framhjulet hårt rasar väl den där mastodontiska förpiken i backen.
 
Personligen gillar jag den skarpt! Riktigt fet. Snyggt med fork-covers. Denna slår superduken i design så det blir helt klart en z1k som näst-nästa hoj=)
 
bara att köpa ett sådant här skinnställ sen är det klart...
dark_knight_motorcycle_suit.jpg
 
Nyheter
BMW F 450 RR 2027
BMW F 450 RR 2027

A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...

Ducati Panigale V4 2027
Ducati Panigale V4 2027

Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...

Aprilia skriver historia
Aprilia skriver historia

Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...

Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS
Wunderlich-skydd för BMW F 450 GS

Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...

Finslipning av Ducati-crossarna till 2027
Finslipning av Ducati-crossarna till 2027

Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...

Nytt i MotoGP till 2027
Nytt i MotoGP till 2027

MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...

Fyra nya Triumph-modeller
Fyra nya Triumph-modeller

En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...

Seriösa mc-kläder till bra pris
Seriösa mc-kläder till bra pris

Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...

Márquez obeveklig i Misano
Márquez obeveklig i Misano

Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...

Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anordnade vi en tävling där förstapriset var en säsong med nya Yamaha R7. Tävlingen blev ...

Back
Top