Nya A Twist of the Wrist II DVD

newk

I eat tacos.
Gick med
6 Feb 2006
Ort
Linköping
Hoj
Yamaha Ténéré 700 Extreme 2024 | Honda VFR 750FJ 1988
Någon som har hela filmen? Värd ett köp?

Twist.jpg

[YOUTUBE-ID]lsklYkAcYvc[/YOUTUBE-ID]
[YOUTUBE-ID]Q0wJ4iMY0hM[/YOUTUBE-ID]
[YOUTUBE-ID]9pceAeoZmSo[/YOUTUBE-ID]
[YOUTUBE-ID]8erKzpUf_uA[/YOUTUBE-ID]
[YOUTUBE-ID]gKueCaWTmvM[/YOUTUBE-ID]

http://www.twistofthewristdvd.com
 
Jag fick min i posten idag! Håller på att göra en säkerhetskopia till xvid avi nu och sen ska det njutas. En enkel recension kommer imorgon eller i natt kanske :)
 
Pssst... ligger på RU sedan 16 timmar... :yoparty

OBS! Själv kommer jag även köpa mig en vid nästa tur till England... men för de flesta är det bättre att se den (om så "lånad"), än att inte se den alls! :tummenupp
 
Filmen är bra -- inte lika fantastisk som det hade kunnat vara men den gör sitt jobb. Jag hade väntat mig bättre kvalitet, mer snygg slow motion och häftigare datorgrafik, men det var inte direkt en hollywooldproduktion (eller iofs kör dom nog i bergen runt hollywood, men ni fattar...)

Humorn och stilen på filmen är väldigt lik den första fast lite mer relevant. Dvs för er som inte sett den andra filmen så är humorn töntig/fjantig och inget amn skrattar högt åt men heller inget som är särskillt störande.

Keith själv ser ut som ett gammalt drägg men det kan man kanske förlåta för allt gott han lärt oss...

En del snygga och moderna hojar är med (hypermotard bland annat).

Det är som väntat samma material som i boken vilket var vad som var utlovat. Eventuellt var det ett litet nytt eller annorlunda vinklat budskap vad gäller att hitta rätt blickpunkter i en okänd kurva, men jag måste se om det för att vara säker (sen minna jag ju inte böckerna utantil som väl alla borde göra egentligen.)

Med andra ord, köp och se om ni inte har läst böckerna. Har ni läst böckerna så är den mer en trevlig bonus som kanske tydliggör något man missat, och överinlärning är ju aldrig fel!

Reklamen för filmen gjorde att jag väntade mig mer vad gäller visuell kvalitet, annars svarade den mot förväntningarna och kommer ses om och om igen.
 
Last edited:
Jag hittar inte den .. vad ska den heta ?

Den som söker på "Twist", kommer att finna - förutsatt att du är inne på RU och inte någon Pirr Bay eller Torr Reactor :krama

EDIT:
dlgvrg sammanfattar väldigt bra ovanför... har man läst boken några gånger finner man nästan inget nytt (förutom mycket bra o tydlig åskådliggörning), men en del kul nya övertydliga saker som styrkrone-visare och Slide-biken - usch vad otäckt det såg ut o tappa framändan, trots mackapären :gnissla
 
Last edited:
Den allsmäktige Code talar om för alla att han visade världen motstyrningen :rolleyes:

Jag tycker det är bortkastade pengar.

Man kan lära sig teorin genom att läsa tex på SMC hemsidor och ffa köra och träna genom att se på andra.
 
Last edited:
KÖP den istället och stödj skaparna av produktionen.

Håller med dig, och jag kommer köpa.
Men som jag skrev; bättre att så många som möjligt faktiskt ser den... sparar nog lite vurpor. De som vet med sig att de skulle köpt den om det inte gick att "låna", bör så klart stötta bra utgivning:tummenupp

Som att lägga kollekt i Kyrkan - gjorde jag så länge jag gick där.
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Back
Top