Nya 600cc klassen= Moto2

Ser ut som dom slängt på 3 år gamla Kawakåpor från GP på den.

Suter ville bygga en billig Moto2 hoj. Hans mål var att bara hamna runt 100.000 euro för en färdig hoj. Så kanske därför den ser "fattig" ut som GP-hoj. Gissar dom kommer se ut sådär till CEV men att bli annorlunda (+ dyrare) till GP sen.
 
Norton verkar vilja ge sig in i Moto2-leken. Nu är det visserligen inte från källan direkt utan via ett uttalande i den engelska MC-tidningen Classic Bike men där ska alltså Nortons chef, Brian Crighton för teknisk utveckling ha sagt att de "skulle vilja" ansöka om att få ställa upp i Moto2 med sin Wankel-racer. Norton raceade ju med en 588cc Wankel med hyfsade resultat under mitten av nittiotalet tills regeländringar mer eller mindre satte stopp för deras satsning.

Hade ju varit fantastiskt kul att få se nåt nytt i GP men risken för att de etablerade tillverkare kommer gnälla sig till en regeländring är väl tyvärr rätt så överhängande.

http://thekneeslider.com/archives/2009/01/13/norton-rotary-to-race-600cc-gp-class/
 
Moriwaki´s Moto2.


8h-2.jpg
 
Fonsi Nieto till CEV-Moto2 i år med Laglisse Yamaha-motoriserad Suter-ram.
Vad små bromsskivorna fram ser ut.

:va

Gillar den klossiga tanken/bakramen. Helt i avsaknad av estetiska hänsyn.

:tummenupp

Moriwaki´s Moto2.
Tror det är första gången jag ser en japansk radfyra med avgasmynning enbart på vänster sida. Frän!
 
Last edited:
Vad små bromsskivorna fram ser ut.

:va

Behövs inte större. Ska ju gå fort och med den aerodynamiken lär det bli svårt nog.

Moriwaki hojen ser väll inte ut som de snyggaste de presterat, i alla fall inte sett till kåporna. Men den är fortfarande grym och bygger på en orginalitet de andra tycks sakna. Moriwaki sägs expandera, hoppas det betyder att vi får se mer av dem här i EU framöver.
 
Fonsi ser så där lagom glad ut för hojen på det fotot med sin halva tumme upp och lagom inspirerande min! :hihi
 
BQR testade sin Moto2 på Valencia ihop med 125GP och 250GP körde där. 1.36:85 körde man vilket är ca 1,5 sek långsammare än 250GP körde där och ca 2 sek långsammare än snabbaste tiden satt på en träning av Kallio på en 250GP. Kan även jämföras med att "Rodi" körde 1.36:360 på senaste Nationella Spanska Supersportracet där.


20091802moto2valencia_G.jpg



Ännu en bild på LaGlisses ofärdiga hoj.

20091802moto2suter_G.jpg
 
Last edited:
BQR testade sin Moto2 på Valencia ihop med 125GP och 250GP körde där. 1.36:85 körde man vilket är ca 1,5 sek långsammare än 250GP körde där och ca 2 sek långsammare än snabbaste tiden satt på en träning av Kallio på en 250GP.

DVS cyklarna är knappt snabbare än befintliga SS600. Hoppas utvecklingen går fort....
 
Det är väl alltid kul med bra racing och hojarna blir säkert nog så porriga men ser fortfarande inte poängen med klassen!
 
Suter kommer ta 40.000 euro för en ram + sving + depåstöd + kåpor för ett paket han kallar "nivå 1".

Nivå 2 innbär att man utöver nivå 1 får en std R6 motor och std R6 fjädring ihop med Galfer bromsar för 70.000 euro.

Nivå 3 är den högsta nivån han står till tjänst med. Innebär nivå 1 + Öhlinsfjädring + Marchesinihjul + Brembobromsar + en trimmad R6 motor för 120.000 euro.
 
Varför inte köpa två nya R6or och Bremboprylar för resten? Konstig prissättning.

Förmodligen för att du måste köpa en icke massproducerad ram för att få klassa in den som en GP-hoj. Är ramen du vill åt. Kanske inte en snikversion från Suter dock om du vill vinna VM..

Aha! Fatta nu vad du sa! :näsblod Okej jag är på! haha.. :tummenupp

Tror elektroniken till att styra motorn är en del av att det ser "dyrt" ut. Std fjädring och motorer ska man annars inte betala nått för utan få gratis.
 
Last edited:
Livio Suppo säger att Ducati har inget intresse av att bygga hojar för den framtida klassen Moto2.

Han anser att bästa hade varit att låta 125 och 250 vara enmärkesserie istället. Så fort man låter andra medverka går konkuransen iväg och man börjar leta kryphål och kostnaden skenar, säger han.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top