Ny hoj som ersättning till VTR?

Ny twin, med ABS, och ingen supersport. Svår kombination.

Om man är kär i en VTR så ersätter man den såklart med en annan VTR. En VTR1000SP1 (eller SP2, om man ens hittar ett exemplar). De stora sporttouring-twinnarnas tid är tyvärr förbi, någonstans måste du kompromissa.
 
Jag borde nog varit tydligare med att jag avsåg sprillans ny 0 mil, när jag skrev ny. :glömdet





Har funderat på det. MEN... När jag provsatt en sån hos vår handlare så kändes den för mycket touring ocj för lite sport. Inte som VTRn. :( Dessutom verkar den inte finnas i årets modellprogram.

Borde läst noggrannare och mindre fördomsfullt. Att jag föreslog den lite gubbiga vfr-en berodde mest på att honda brukar passa lite längre personer bättre samt att v4-motorn kanske kunde tilltala.

Jag har nog inte något bra tips alls om du inte kan tänka dig att satsa på en HP2.:tummenupp
 
Tja, HP2 föll ju också på att det skall vara nytt...

Awesome:

http://www.blocket.se/malmo/Bmw_hp2_sport_46326412.htm?ca=21&w=3


Bara för sakens skull, det gör denna också. Förstår att du inte vill frångå dina kriterier men om det är något du borde kunna göra avkall på så är det väl ändå att det måste vara nytt. Du ämnar köra bana och då får man kanske räkna med vurpa förr eller senare. Varför är det viktigt att slå sönder något nytt?

Det här är ju kalas för nästan inga pengar:

http://www.blocket.se/kalmar/Bmw_r1200s_46351284.htm?ca=21&w=3&last=1
 
Kul att många avsäger sig radfyror för att dom inte liknar twins... Har ni aldrig provkört en R1a med crossplane motorn? Massor av vrid på låga varv vill jag lova =)
 
Köra bana är det då viktigt med en literklubba?
Kollat på en Triumph Daytona?
Grymt rolig på bana men extrem körställning.
Snygg? Ja det tycker då i alla falla jag.
Helkåpa? You got it.
Sittställningen är kanske det negativa för dig, dvs ganska extrem.
Man får vika benen en del på den men den är i alla fall hög.
ABS? Jo men visst på årets modell.
 
Last edited:
Men klassas inte 848, daytona och R1 som "rena supersporthojar", med dess extrema körställning, vilket det inte skulle vara?
Tror tyvärr också att du måste kompromissa, verkar inte finnas någon ny motorcykel som är bättre än firestormen :D
 
Yamaha fz8-s påstår de har halvkåpa, men jag skulle kanna det kvartskåpa. :( Smaken är som... :D Mer Kåpa!

CBR600FA har jag funderat på, men den ger mig vibbar som en mindra vfr800. Har jag fel???

F800GT = touring

Aprilia, se ovan.

Visst är jag besvärlig? :7peta :krama Men val av hoj är stort beslut. Blir det inte rätt blir det inte många mil, och inte många dagar på bana. :(
Det är viktigt att hjärtat slår ett extra slag. Vilken klass hojen sedan hamnar i spelar öht ingen roll alls... Så det är väl lite meningen att du ska vara besvärlig. ;)
Testa CBRen, den är en kåpklädd hornet, så mycket mer bus än vfren skulle jag tro (aldrig testat viffern). Men som sagt, högvarvig. Och jag valde bort den pga att den inte passar någon i min storlek... Provsitt, och känns den bra, provkör.

Jag har som sagt sett fz8or med helkåpa, och har för mig att min kära sambo sagt att det går att beställa dem med helkåpset... Här är en bild på en fz8 från 2010 med helkåpa tex: http://www.themotorbikeshop.com/yamaha-locator.aspx?itemid=265642&savestate=no

Jaa, F800 var mest bara rent apropå...
 
Flong nytt eller nyare? ABS inte förhandlingsbart?

Äh jag tycker så här: kör man en Storm, gillar den och vill ha något som är modernare: VTR 1000 SP1/SP2 (den senare är marigt eftersom det bara rullar 10 ex i Sverige). Ganska hardcore/stum på gata men underbar på bana. Fantastiskt ljud och byggkvalitet som få moderna hojar man matcha. Körställningen kan vara ett problem: man sitter högt, lågt styre och vinklare ben....ja rejsigt.

Aprilia RSV Mille är en liknande körupplevelse. Smidigare, mer avslappnad körställning (funkar bättre på gata) rejsigare än Stormen. Riktigt bra banhoj. Motor och låda känns råare än SP1/2

Så inte nytt alls men nyare (pengarna du får över kan du lägga på gubben eller däck) och ABS...tja...nej.

Mina två cent:tummenupp
 
STORT TACK till alla er som svarat! :krama Tack för översikten av det här segmentet av marknaden. Guld värt! :tummenupp

Några av förslagen är jag verkligen sugen att titta närmare på, men att ersätta en VTR är inte lätt har jag förstått. :( Kommer att fundera både en och två gånger innan jag låter min -05 gå ifrån mig. :gnissla :4skrika

Jag_och_Babs.jpg

(långa ben = båda fötterna stadigt i backen och lätt böjda knän :tummenupp :rofl)
 
Last edited:
Säger KTM RC8 även om den inte har ABS, marknades snyggaste sporthoj tillsammans med RSV4 :banana

KTM-RC8R.jpg
 
SP1/2 är samma hoj som din vtr men med insprut. ;) Och helkåpa... Och bättre allt...

För att undvika missförstånd: VTR100F och VTR1000 SP1/2 har i princip ingenting gemensamt förutom namnet. Motormässigt delar de ventilshims och andra standarddetaljer. Chassimässigt säkert en skruv eller två, men i övrigt är de helt olika varandra. Olyckligt namnval av Honda! :brinnerup
 
Aprilia RSV Mille är en liknande körupplevelse.
Om jag läser alla krav rätt, är det nästan bara den och RC8 som kommer nära, även om de saknar ABS. RSV1000 som den egentligen heter är ju INTE samma hoj som RSV4 utan föregångaren. Borde finnas nya eller nästan nya kvar hos handlare och både den och KTM passar långbenta förare bra.
 
Last edited:
Roligt med olika personliga perspektiv på storlek på hojar då somliga ;) uppfattar K1300S som ett "gigantiskt" sporttouring lok och man själv ser den som liten och nätt:D

Det hetaste tipset är nog att försöka provköra så många hojar som möjligt, även de som du kanske inte tror skall falla dig i smaken. Det händer ju inte sällan att hojar överraskar en.
 
Roligt med olika personliga perspektiv på storlek på hojar då somliga ;) uppfattar K1300S som ett "gigantiskt" sporttouring lok och man själv ser den som liten och nätt:D
Ställ den bredvid en Tuono V4 får du se... :cool:

Sorry, OT. Visst har du rätt i att man inte bara bör döma efter "vad man hört". Några utanför-lådan-tester bör man våga sig på.
 
VFR800 Med ABS och Combo-brakes är ju rätt idiotsäkert. plus att de ser riktigt trevliga ut
 
Skulle vilja slå ett slag för Buell 1125 r eller cr.
Rotax twin med bra drag. Kan nog fortfarande gå att hitta en som är ny eller väldigt nära ny.
Mycket rolig att köra!

Lycka till
 
Man kan ju se det såhär också; för pengarna du lär få lägga emellan från en åtta år gammal VTR som inte går som den ska och en flång ny hoj som uppfyller alla dina krav så får du en ganska mycket felsökning på en seriös verkstad..

Kanske vore värt att kosta på eldstormen det om du nu gillar den så mycket? Och inget fel med det, har själv ägt och älskat en!

Annars säger jag som flera andra släpp ABS kravet och köp en RC8!
 
Problemet jag ser med en RC8 är väl att det är en rätt oförlåtande hoj, den andas verkligen bana rakt igenom. VTRen är ju ganska mycket snällare.

Tror nog millen faktiskt passar riktigt bra...Ja förutom ABS

Annars är ju själva grejen med att hitta nästa kärlek (Och jag tror nog att det kommer finnas gott om hojar som du kan älska förutom VTRen) att provköra många hojar, leta inte efter en VTR1000F fast modernare. Leta efter nästa kärlek istället.
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top