Sorry, missade vattenkylningen.
Men ang. prestandan på kortet så är det inga problem att utnyttja prestandan på X1800XT korten för ditt system, tro mig.
Prestandan ÄR ganska så mkt bättre (ca 30-40%) än XL korten, men det beror inte på att de har dubbelt så mycket minne.
Fast om du vill ha bästa möjliga prestanda för pengarna är 7800GT det bästa valet som sagt. Nästan lika bra som X1800XT, men för en tusenlapp mindre.
Menar du att du skulle behöva mer än 2GB arbetsminne för att utnyttja korten? Du hade klarat dig med 1GB om vi enbart snackar spel här. Tester visar att 2GB endast ger marginell prestandaökning i de flesta spelen, men det är aldrig fel med mycket minne när man arbetar med windows och video/bild redigeringsprogram.
Uppgradera propp?