Nummerskylt!

Jesperponken

Ny medlem
Gick med
27 Jan 2004
Ort
Göteborg
Hoj
Husaberg 650SM -04 Nu med enduro fälgar på!
Hej!

Har sett att många har sina nummerskyltar inne i hjulhuset! Vad säger polisen om man har skyltbelysning och baklampa där inne synligt! Blir dom griniga då eller bryr dom sig inte?
Någon som har erfarenhet?

Jeppe
 
Jesperponken skrev:
Hej!

Har sett att många har sina nummerskyltar inne i hjulhuset! Vad säger polisen om man har skyltbelysning och baklampa där inne synligt! Blir dom griniga då eller bryr dom sig inte?
Någon som har erfarenhet?

Jeppe

Jag har en liten i hjulhuset utan belysning, vissa poliser bryr sig inte bara den syns.. Någon gång har de sagt till mig att kolla upp gällande regler vid nästa besiktning... javisst sa jag, då var det bara 2 år kvar till besiktning :yoparty

Har inte fått böter på 2 år iaf, men allt beror ju på deras humör, om dom kan reglerna, hur uppkäftig man är, vad man har gjort för att bli stoppad osv.. så räkna med att man kan få böter eller ännu värre, ombesiktning när man har fixat till hojen så fint.
 
Det finns ju regler som säger att registreringsskylten INTE får vara monterad i hjulhuset. står tex i teoriboken för mc har jag för mej :tungan

Men det ser ju bra ut att ha den där :hihi
 
vglön

Jag hade det på min förra mc (med belysning).
Polisen har stått bakom mig på kvällen utan att säga ngt, det beror nog på polisen oxå (vissa kan ha DÅLIGA dagar) :D
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top