Norrköping!

Clifton skrev:
2433361 på onsdag blir det kanske en tur?

Finns det någon sådan standarddag/tid som ni brukar ha "allmänna" körning på här i stan? Vore kul att hänga på någon gång i så fall!

/Anders
 
Kanske en glass i Arkösund eller kaffe på Oskarshäll på onsdag?

Till alla som eventuellt är oroade över högt tempo: Med mina fruktade 70hk kommer jag garanterat ligga sist och samla kön:)
 
Vilken tid är det tänkt att dra en runda då? Bor i katrineholm i veckorna så det är ju inte så långt ned till norrköping för mig.
 
Jag tankade på OK vid MC-orvars kl 16:00, inga hojar där.
Åkte motorvägen ut och vinkade åt polisen på bron med lasern, sen kom jag till Oskarshälls-fiket... inga hojar där heller.
Vidare genom Kolmården och sen upp till Jönåker och vände... inga hojar där... samma väg tillbaka till färjan över bråviken, jag var enda hojen på färjan... ut till Arkösund, stannade och tog ett bloss på piren utanför macken och när jag åkte därifrån såg jag en ZX9 ! Åkte till Ö Husby och tvättade visiret, där var det en moppe. Mot Sörping, in och vände på torget. Det var nåt jippo där så jag åkte igen, såg 2 hojar på Statoil. Upp till fiket på E22 vid Mariehov, Stängt, inga hojar! 210an till Norsholm, inga hojar där heller. Hem via Kimstad - Skärblacka - Vånga - Stjärnorp. Inte en hoj... Soppalampan tänd sista 1½ milen.
Åker ni inte hoj???
 
@Clifton: Körde inte du FÖRBI vid 16.30?
@Bagarn: Det är svårt att hålla sig en så'n här fin dag!
@Andra som var där eller körde förbi och inte stannade: Det är inte farligt att komma fram, hälsa och hänga med på en tur!


Trevlig tur, med "hyffsat" septemberväder...Någon som har 100 extra hk att sälja?
 
Jag hann visst!
Jo, det verkar visst vara det.
Det var trevligt!





FZ1 skrev:
2447150 @Clifton: Körde inte du FÖRBI vid 16.30?
@Bagarn: Det är svårt att hålla sig en så'n här fin dag!
@Andra som var där eller körde förbi och inte stannade: Det är inte farligt att komma fram, hälsa och hänga med på en tur!


Trevlig tur, med "hyffsat" septemberväder...Någon som har 100 extra hk att sälja?
 
Nyheter
Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Back
Top