Norge igen 1-4 September

Jonas_Västerås

Gudomlig sporthojare
Gick med
27 Mar 2016
Ort
Västerås
Hoj
Hojlös för tillfället
Jag är ledig lördagen 2 september tom måndagen 4 september. Lutar att jag åker iväg fredag eftermiddag 1 september ifrån Västerås. Nu struntar jag i tält och sovsäck då det är lågsäsong Jag bangar inte för att köra långt (speciellt första dan) Sist jag var i Norge så körde jag Västerås- Seljord 72 mil första dan. Skicka pm så hittar vi en lösning.
 
Last edited:
Har kollat vädret inför denna helg och det verkar väldigt lovande, lite regn och runt 19-22g på dagarna i dom orter jag passerar.
 
Fredag kör Västerås-Norberg-Falun-Mora-Idre sover en natt på campingen i Drevsjö. Lördag kör till Sunndalsöra och kör in på Aursjövägen. Kör sen till Ånndalsnäs och kör in på Trollstigen. Räknar med att sova på nån camping strax före Stryn. Söndag Kör väg 13 mot färjan vid Balestrand, fortsätter sen på väg 13 över Myrkdalen mot Voss. Sen mot siktar jag på Odda och Röldal.
 
Last edited:
Snabb fråga !! kan du tänka dig annan rutt, förslag mot Kongsvinger Nes väg 243 - Gol - Geilo dag 2 ut mot kusten sen inåt övernatt juvasshytta.

bara förslag.... urtjatat på Geiranger men funkar...

kan du komma iväg tidigare på fredag.
 
Nyheter
Nya Chief Vintage Sturgis

I samband med 86:e Sturgis ...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Back
Top