Norge igen 1-4 September

Jonas_Västerås

Gudomlig sporthojare
Gick med
27 Mar 2016
Ort
Västerås
Hoj
Hojlös för tillfället
Jag är ledig lördagen 2 september tom måndagen 4 september. Lutar att jag åker iväg fredag eftermiddag 1 september ifrån Västerås. Nu struntar jag i tält och sovsäck då det är lågsäsong Jag bangar inte för att köra långt (speciellt första dan) Sist jag var i Norge så körde jag Västerås- Seljord 72 mil första dan. Skicka pm så hittar vi en lösning.
 
Last edited:
Har kollat vädret inför denna helg och det verkar väldigt lovande, lite regn och runt 19-22g på dagarna i dom orter jag passerar.
 
Fredag kör Västerås-Norberg-Falun-Mora-Idre sover en natt på campingen i Drevsjö. Lördag kör till Sunndalsöra och kör in på Aursjövägen. Kör sen till Ånndalsnäs och kör in på Trollstigen. Räknar med att sova på nån camping strax före Stryn. Söndag Kör väg 13 mot färjan vid Balestrand, fortsätter sen på väg 13 över Myrkdalen mot Voss. Sen mot siktar jag på Odda och Röldal.
 
Last edited:
Snabb fråga !! kan du tänka dig annan rutt, förslag mot Kongsvinger Nes väg 243 - Gol - Geilo dag 2 ut mot kusten sen inåt övernatt juvasshytta.

bara förslag.... urtjatat på Geiranger men funkar...

kan du komma iväg tidigare på fredag.
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Back
Top