Neck Mike headset.

Deadmeat

Ny medlem
Gick med
21 Feb 2014
Ort
Gråbo
Hoj
Yamaha Thundercat 600 -96
Hej alla glada.

Är det någon här som använder Neckmikes headset när ni kör?
Vad tycker ni om detta isåfall. Väljer nu mellan detta och Scala Rider G9.

Mvh: Patrik
 
Kör ett trådat necmike sedan många år, om man kan stå ut med att ha en fysisk koppling till GPS/telefon så är det en väldigt bra lösning. Sen gillar jag inear pluggar, så det bidrar till min like av necmike.

//E
 
Avvecklade mina Neckmikes illa kvickt. Ljudkvalitén med in-ear-lur och strupmikrofon är bra. Men att ha PTT (dvs trycka på en knapp för att prata) är helt bedrövligt. Neckmike är ett alternativ om ljudkvalitén är det primära, men användarvänligheten det sekundära. Trassla med sladdar och bökig användning resulterar bara i att man skiter i att använda det.

Scala-systemen är tyvärr inte bra, men iaf bättre. Senas 20S är att föredra. Har BT 4.0, men dras med en del kvalitetsproblem i konstruktionen. G9X och 20S har möjlighet att koppla in egna hörlurar. G9X ger dock ett konstant statiskt surr om du kör med in-ear-lur. Jag kör med G9X och det är helt okej, förutom att ljudvolymen är låg (i kombination med öronpropp) samt att ljudkvalitén är tämligen medioker.
 
*/ ?>
Nyheter
Yamaha Ténéré 700 World Raid provkörd och klar!

Just nu återhämtar vi oss p...

Provkörning pågår, Ténéré 700 World Raid!

Just nu är vi mitt i provkö...

Världslansering, Yamaha Ténéré 700 World Raid!

Just nu är Bike på plats på...

Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot I samband med...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

Back
Top