Nån som fortfarande kör, är det kallt?

i Umeå +4c och ingen snö men väldigt grusigt och saltade vägar
om det inte vore för min hoj va på verkstaden och jag är i övrigt rädd för saltet så skulle det blivit en tur :)
 
Den 23:e december dan före dopparedan, fick ihop ca 6,5 mil med min gamla CB:tummenupp

1525133_665380096818376_2123683348_n.jpg

Passade på att stanna till på Flying Eagle i Växjö för att prova ut en ny kruka
 
I dag blev det kallt sista timmen. Avslutade med en ordentlig bredsladd i sista kurvan innan garageuppfarten också, men det var det värt att få ta en skaplig tur annandag jul... :-)
 
Kunde inte heller låta bli idag, 6 grader, började med ett lätt bakhjulsläpp i första kurvan, kändes ju sådär men var ute i nån timma, herregud va kallt :död
 
1190 (2).jpg

Jag var ute en sväng idag och lyssnade på ljudet från min nya pipa, det var klart trevligt:-)
Var runt 5-6 grader och blåste inte, så var helt okej. Lite kallt om fötterna och huvudet då det blåser in pga crosshjälmen:P

Det var rätt psykiskt jobbigt att köpa hoj på hösten iom man knappt kan köra och man vill åka hela tiden:D
 
Härligt! Var ute ca två timmar idag in till och runt Göteborg. Drygt 8 grader och torrt nästan överallt. Mötte fyra andra entusiaster, en av dem på E20. Glada vinkningar från samtliga. :hej Varför fega, ut och kör! Det är nästan vår. Har noterat att saltet har regnat bort.
 
Kör varje vecka. Fast fuskar lite. Kör scooter (Aprilia 198 cc) med tillhörande vindskydd, stor ruta från Givi, samt ett fult men varmt "bentäcke" från Tocano Urbano (http://www.tucanourbano.com/Catalog...yFullPath=termoscud_e_coprimanopole/termoscud).
Så det är rätt så varmt och gott! :)

Självklart är det inte detsamma som att köra sin hoj på en krokig sommarväg. Men, det håller den värsta hoj-abstinensen på avstånd. Och det är trevligare än att köra bil.
 
Rastade min ST dan före doppardan då det hade torkat undan och vägarna var fina runt sthlm. Annars så kör jag nästan dagligen med min vinterhoj.
 
Vi kör för fullt dock har vi bara bytt till mer lämpliga hojar!

image.jpg
 
Haha du snackar!:D

Vi är ju båda bortgifta sedan flera decennier tillbaka...:7peta

Ta och tjöp dig en höghjuling ne med dig och kom in i matchen!
(Du är bara avundsjuk! ):fakta
 
Yes idag blev det en runda runt i staden.

Såg en hoj komma åkande igår och sa då till tjejen att jag också ville ut och åka. Gudarna måste hört mig för idag var det 6-7 plusgrader, uppehåll och nästan torra vägar :banana
 
VÄLKOMMNA till 2014 ! :rock

Lite för myky jobb å lite mera skruva än planerat men idag fick grabben å jag igång crossen igen så i morron ska de gasas J-vlar i min lilla låda !!! :banana
 
Jag körde en sista runda för 2013 igår på ca 6mil, 6 plusgrader och sol! Men det var skönt att ha nymonterade handtagsvärmare på! Underbart att kunna köra denna tid på året! :yoparty
 
*/ ?>
Nyheter
Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Back
Top