Nån som fortfarande kör, är det kallt?

En liten sväng hann jag innan det började regna o blev mörkt o trist... :)
Men såg inga andra hojar, fast jag vet att Rockmorsan va ute o körde i trakterna. :tummenupp
höstsyrra.jpg
 
I Torsdags blev det till att sätta på packväskorna och dra in till Örebro en sväng i lätt duggregn.
Fynda på Biltema och Stadium Outlet och sen vidare till Marieberg Köpcentrum utanför Örebro för att byta till mig lite andra spel till Xbox360 inne på Gamestop.
Summa ca 13mil och även om det bara var ca 4-5 + så var det faktiskt helt ok.
Men så hade jag underställ under Goretex-stället också för första gången nu i höst.

Jag fortsätter köra ett tag till.
Ser ni en röd/vit/blå äldre VFR med knallgula dubbellampor i Karlskoga-Örebro-trakterna, så vinka. Thats me :)
 
Jag diggar den här tråden, jag tror den överlever till typ till slutet av mars sen börjar liksom allt om igen :cpparty
 
En liten tur i solen idag blev det, men endast för att sälja hojen! så nu är det färdigåkt för i år.
 
Såg återigen samma Kawasaki stå vid parkeringen vid universitetet idag. Med tanke på att det var nollgradigt och blött så tycker jag det var vågat.
 
Jajjemen.

Fick bonka bort isen från sadeln.
Sedan hade både blinkers och värmehandtagsreglagen frusit fast. :rolleyes:
Löstes med milt våld under färd.
Vänsterblink funkade lagom till att det var dags att parkera på jobbet. :hihi

Man borde ha garage. :fakta

:hej

/e
 
Minusgrader i morse när jag skulle åka hemifrån och regn hela dagen i går. Hojen står kvar i garaget.... :(
 
Blev ca 7 mil i 2-3 grader. Man känner dock att det är halt när man drar på raksträckor, så det är nog inte många rundor kvar i år.
 
Planen är i alla fall att åka till mässan i Gbg igen!
Detta året har jag det varmaste MC stället på marknaden. (Och ny hoj) :)

image.jpg
 
Minusgrader i morse när jag skulle åka hemifrån och regn hela dagen i går. Hojen står kvar i garaget.... :(

0C idag. Nu börjar det bli för kallt för att det skall kännas värt att pendla till jobbet.
För omständigt med påklädningsproceduren.
 
Igår duggregnade lite på morgonen, 5 mil till Värmdö från Tumba. Sedan på em 5 mil till Hässelby. Sedan hem till Tumba igen från Hässelby, totalt ca 14 mil.

I morse åkte styrmuffarna på när jag skulle till jobbet, det var -2. Dock kör jag fortfarande bara i kalsonger under byxorna, men det skulle vara skönt med långkallingar faktiskt. Drabbades bara av lite halka hemma på lokalgatan, i övrigt märkte jag inte av att det var minus, men försiktig var man.

Värmehandtag är beställda, vi får se hur det är att köra med såna sen när man fått dit dem.
 
Rejäla vindavisare tillklippta av Biltemas flexibla skärbräda (pris: 14.90 kr) monterade med buntband, gör både värmehandtag och muffar överflödiga. Styr effektivt bort all kylande fartvind :rock .

styre.jpg
 
Det där ser jag gärna lite fler och närbilder av montaget. Som min hoj ser ut (-83 ganska sliten) så är utseendet det minsta problemet.
 
Det där ser jag gärna lite fler och närbilder av montaget. Som min hoj ser ut (-83 ganska sliten) så är utseendet det minsta problemet.

Knäpper några bilder i morgon när jag kör till jobbet. Lägger upp dom när jag kommer hem.
 
Med rätt ställ slipper du påklädningsprocedur! :)

Jag har rätt allt, men min pendlingssträcka är bara 35 km, så det är inte värt besväret att dra på sig allt. Tjänar knappt något på det inkl ombyte när jag kommer fram. Buss/T-bana går i princip från dörr till dörr på under 50 min.

I synnerhet när det är nära nollan (=potentiellt halt) så är det inte värt det. Och jag orkar inte hålla på och skifta däck till dubbat, för så mycket kör jag inte på vintern....
 
Jag har rätt allt, men min pendlingssträcka är bara 35 km, så det är inte värt besväret att dra på sig allt. Tjänar knappt något på det inkl ombyte när jag kommer fram. Buss/T-bana går i princip från dörr till dörr på under 50 min.

sådär kan du ju inte säga, själv har jag 15 km till plugget och förlorar nästan tid på att ta hojen, men jag kör såklart hoj ändå, det är ju kul till skillnad från t-banan :D skulle va det där med is då :(
 
Nyheter
BMW Motorrad Concept RR

Under den prestigefyllda ut...

Snart dags för Custom Bike Show

Förra året firades den 50:e...

KTM säkrar investerare och gasar vidare

KTM har meddelat en viktig ...

Motorcykelbranschen presenterar ”Safe Ride to the Future 3.0”

Genom att bygga vidare på f...

Bara en månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu är det bara en månad til...

En månad kvar till Gotland Ring Bike Week!

Nu börjar det dra ihop sig ...

Vinnn en CTEK CT5 Powersport!

Svara på några enkla frågor...

Försvarsmakten väljer Yamaha XT250 som ny ordonnansmc

Yamaha Motor har vunnit en ...

Vinnarhjälmen utlämnad

Robin Axelsson lämnar över ...

Yamaha XT250 ny ordonnansmotorcykel för Försvarsmakten

Yamaha Motor Europa NV fil ...

Back
Top