Någon som pysslar med Paramotor?

Helt värdelöst! Jag köpte motor och skärm för en 7-8 år sedan då vi har fält hemma som lämpade sig bra för ändamålet och jag ville upp i luften på ett enkelt sätt.
Tog hoppcert -99 och hoppade i några år men lade av för att det var för omständigt.

Första gången jag blev luftburen med min paramotor tog jag den upp på höjd lite sen direkt ner igen och landade. Sen sålde jag den.
Fantasin av att swischa fram i skyn krossades ganska snabbt av att man måste ha en solomotor på fullt varv i ryggen för att stiga lite. UL känns som ett bättre alternativ för den som vill upp i luften I tells ya.
 
Helt klart! Ska man upp i luften och sväva fram ska man nog försöka komma bort från en varvande motor.
 
haha vilket sammaträffande , såg en såndärna när jag var ute med vovven , brummade runt över sjön , kollar in här å denna tråd ligger på framsidan
Såg klart härligt (å kallt) ut iaf...men inget för min nuvarande ekonomi tyvärr... men vinner ju på lotto på onsdag... då jävlar :hej
 
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top