Någon satte eld på min Yamaha YZF ikväll!!

Det där är ju helt sjukt! Hoppas dom åker dit.
Helvete jag hade vart förbannad om det där skedde mig! Man hade gjort allt för att få tag på den som gjorde det!
 
Jag antog att det skulle vart ett par slynglar i 15års åldern först, men 25? va i h-vete

Satt precis och läste ett par trådar om stulna mc runt sthlm och funderade på vad man ska göra sen läser man detta..

var är sverige på väg?!
 
Som någon annan skrev, att sno en hoj går ju - på sätt och vis - att förstå, men det här... Rubbat är bara förnamnet.:va
 
men vadfan är det med folk . hur dum är man egentligen ....
 
Jag kan förstå varför folk själ saker (inte för att det är försvarbart) men ren skadegörelse finns det verkligen ingen poäng med.
 
Alltså.. Sånt här förekommer dagligen. Har själv blivit av med en hoj för ett år sedan så vet hur j.vla förbannad man blir men varför ordnar man inte ett lockbete? Ställa sin hoj på något sådär lagom utsatt ställe och lurpassar. Det kommer väl oftast inte 10 personer och knycker hojen så om man är 10 st som väntar med slagträn och kunde få till någon trend på det här så kanske man kunde åstadkomma något? Själv åker jag till 99% solo men måste väl finnas bra med gäng på den här sidan som håller ihop?
 
.....men varför ordnar man inte ett lockbete? Ställa sin hoj på något sådär lagom utsatt ställe och lurpassar. Det kommer väl oftast inte 10 personer och knycker hojen så om man är 10 st som väntar med slagträn och kunde få till någon trend på det här så kanske man kunde åstadkomma något?

är det bara jag som tänker på det här klippet:tummenupp

http://www.youtube.com/watch?v=xi6XtthI2F0
 
undrar om inte detta klassas som "mordbrand" då eldandet är så kraftigt och i direkt anslutning till ett boningshus...
 
Jag var alltid orolig att den skulle bli stulen eller liknande de gånger som den stod parkerad utomhus... men så var ju inte fallet!! :huvet

För en vecka sedan var det någon som tände på en moped här i samma område. Jag hittade artikeln i tidningen:
 

Bifogat

  • MittISolna-10.jpg
    MittISolna-10.jpg
    139.7 KB · Visningar: 243
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top