Den här videon säger det mesta... Låter som ett gammalt jaktplan från Andra världskriget ! oslagbart
Vilken hjälte!

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Den här videon säger det mesta... Låter som ett gammalt jaktplan från Andra världskriget ! oslagbart

Vad är det som rasslar och skrapar då?
Jag skulle nog ta allt ovan med en nypa salt. Motorn är byggd med gamla beprövade metoder med fyrventilstoppar, hydrauliska ventillyftare och stötstänger. Finns typ inget som kan gå sönder i den. Behöver ju knappt service heller mer än att byta olja och filter. Långa serviceintervall dessutom. Det enda rasslande och klonkande jag upplevde var när man lägger i ettan.
Jag körde en hela förra sommaren innan jag tyckte att dikeskörning lät som en cool grej.
Hojen är kanon på alla sätt. Folk säger att det är lite dieselkaraktär och kort register i motorn men då kör dom nog som gamla tanter på höga växlar. Jag tycker det river iväg riktigt bra med hojen och då jämför jag med KTM RC8R:en jag kör idag. Kastar du på ett nytt avgassystem och köper en Stage 2 ECU så blir den riktigt brutal.
Väghållningen är riktigt bra också. stadigt och fint med bra fjädring och grymma bromsar. Skäms inte alls för sig vid inspirerad körning på kurviga vägar. Sen har du en grym sittställning också.
Vad gäller tankvolymen så är den inte jättestor, men samtidigt, drar hojen mellan 0,4 och 0,5 liter per mil vid varierad körning så räcker 15 liter långt... tror att jag nån gång förra sommaren klämde i 11 liter efter att ha kört 26 mil landsväg.
Åk iväg och provkör och bestäm dig sen. Svårt att gå på andras erfarenheter.
Provkört en BMW K1300R?
Nu är man väl kanske partisk, men Suzuki B King! Härlig hoj med uppkäftig attityd.
Ingen som nämnt KTM Superduke? Lägre vikt, mer hk större tank (från 07) minst lika rå till utseendet och ljudet är helt fantastiskt! Funkar till banåka, touring, pendling, till kiosken...
https://www.facebook.com/photo.php?v=404942846249600&set=vb.100002016657930&type=3&theater

Fack o fack, insinuerar du att de som tycker MT-01 är snygg drar mer åt att gilla okörbara krååmslädar med hög vikt och låg effekt så är du nog rätt ute men jag tänkte att killen va ute efter en fet hoj som impa på damerna och som gick att använda till lite av varje![]()
De e ju stor stötstångstwin som är det fräsiga med MT01!![]()
De e ju stor stötstångstwin som är det fräsiga med MT01!![]()
(orkar inte googla om dom nya generationerna har stötisar...men i vanlig SH anda påstår jag det enndå Jag ska åka och kolla på en mt01:a idag faktiskt. Effekt pipor och pc på så det kan nog bli angenämt. Tyvär är det inte akrapovic-piporna, men det låter nog ändå
. Dånade som åskguden själv, även med insatser. Det regnade dock vid tillfället så vi bestämde provkörning i veckan. Det lutar ganska kraftigt att detta blir av så fort allt är klart med banken.Jo för fasen, var ju och kollade och lyssnade. Det lät bra SOM FAAN. Dånade som åskguden själv, även med insatser. Det regnade dock vid tillfället så vi bestämde provkörning i veckan. Det lutar ganska kraftigt att detta blir av så fort allt är klart med banken.
En sak jag tänkte på dock, hur är det med serviceintervallerna?Kommer det någon snart? Den har gått 2,800 och han vill ha 60000 för den. Vilket han givetvis inte kommer få. Eftersom man aldrig köper något för fullpris på blocket.

|
Vi provkör Indian Chief Vintage
Screenshot I kommande nu... |
|
|
|
Ducati DesertX 2026
Ducati DesertX 2026 – ännu ... |
|
|
KTM firar 100 år av 6DAYS
KTM firar 100 år av 6DAYS® ... |
|
|
Snabbladdad ny 94-hästars elhoj
BBM Hiro – ett helt nyutvec... |
|
|
KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design
Efter flera decennier tills... |
|
|
Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni
Retro möter racing – Ducati... |
|
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026
Voge DS 800 X Rally är en n... |
|
|
|
Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik
Harley-Davidson fortsätter ... |
|
|
KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?
KTM:s mellanklassraket får ... |
|
|
Nytt från Halvarssons: Mora V2
Halvarssons nya Mora V2 är ... |