Motorteknik Vrid P twin/ V twin / rak 2-4

Bj.O.rn skrev:
2240294 Jav vill bara påpeka med mitt inlägg att motorkonfigurationen inte har ett skvatt med karaktär att göra.. En motor med fler cylindrar är lättare att plocka mer effekt ur, pga den kortare slaglängden, dvs man kan lättare höja varvtalet, dom mindre cylindrarna gör det också enklare att behålla en vettig fyllnadsgrad högt up i registret (nödvändigt).. Vad jag vill visa är att det är fullt möjligt, bara svårare att göra samma sak med färre cylindrar, inte så illa med en 500-stånka på 90 hästar va? det är fullt genomförbart.. Dyrt, svårt, javisst!
Okej, då är vi på samma spår iaf :tummenupp

Felix skrev:
Först och främst är det ju en smaksak vad man gillar men visst är det härligt med det där knuffet kring 10-12 rpm på en R-1000 elr R-750 men det är ju rätt segt att åka runt och mata på i de trakterna på gatan.En japs känns ju rätt opersonlig rent generellt även om det inte har ett smack med prestanda att göra givetvis.
På min hoj har jag inte märkt av någon knuff runt 10-12K varv, den drar som bara den bara man tittar på gasen.
Felix skrev:
Att bara välja hoj efter motorn är lite enfaldigt enligt mitt sätt att se på saken. Det roliga med hojkörning är väl när det svänger eller håller inte radfyra åkarna med mig där?
Håller absolut med om det men ibland kan man ana att en del som kör twin verkar tro att en japansk radfyra bara går fort rakt fram vid 10.000 varv och är hemsk att brottas med i kurvorna.

Jag "bytlånas" gärna med en Ducati 900-nånting ägare på någon bandag :)
 
sandstream skrev:
2240356 Okej, då är vi på samma spår iaf :tummenupp

Nu kommer jag med en del i min ursprungliga frågeställning.


Hur är karaktären i Parallell twin som nya BMW F800S kommer med i sin maskin? :banana

________________________________________________________________________________
Verkar bra för många. Läste om den i nya BIKE. Där finns även automat kopplade Yamaha FJR1300
 
Last edited:
VR-8 skrev:
2239495 Kan inte du förklara hur det kommer sig att min Husaberg 650 är bättre i botten än en Blade 600...provade en för ett tag sedan.....totalt död i botten...kanske är det mina 50cc större volym som gör det??

J

Eller....

Så kan det ha att göra med handikappet Bladen har i form av en jefla massa vikt! Och att slaget vs borrdiametern är olika de två emellan vilket ger en annan varvvillighet och därmed sträcka till maxeffekt, eller att Bladen är växlad för betydligt högre farter och därmed givetvis är seg 0-50+ innan den kommit upp till sitt optimala arbetsvarv!
 
sandstream skrev:
2240244 Den bilden var verkligen relevant i diskussionen twin vs radfyra :rolleyes:
Minst 100 ggr mer relevant än frågan om vad som är massproduktion.
(Tror inte du ska få dra ner mig på pajkastningsnivån nån mer gång.)
/u
 
sandstream skrev:
2240356
Jag "bytlånas" gärna med en Ducati 900-nånting ägare på någon bandag :)


Akta dig .. du kanske blir fast som många andra :)
 
sandstream skrev:
På min hoj har jag inte märkt av någon knuff runt 10-12K varv, den drar som bara den bara man tittar på gasen.
Håller absolut med om det men ibland kan man ana att en del som kör twin verkar tro att en japansk radfyra bara går fort rakt fram vid 10.000 varv och är hemsk att brottas med i kurvorna.

Nu har jag ju kört en del radfyra förvisso men jag har generellt upplevt radfyrorna som klumpigare i samma cc storlek. Speciellt min gamla tusing, 750 var ju dock mycket smidig med krävde mycket varv.

Prova att bytlåna, när jag hade gjort det åkte dock min R750 ut på försäljning... och det var verkligen ingen dålig hoj.

Själv tycker jag att bra chassi, bra dämpare och bromsar uppväger 30 hk extra och det beror även på att jag inte skulle kunna utnyttja några 30 hk till :gnissla Millen har fortfarande mer effekt än jag behöver.

Skulle jag köra radfyra igen skulle det bli en 600:a elr ev en 750:i för att komma åt smidigheten.
 
Lägger till en till graff eftersom vi börjar komma in på lite graffer. Nakdelen med olika graffer är att det är svårt att jämföra hojarna m.m om de inte är körd i samma bänk + samma dag + helst samma tid,eftersom luftfuktigheten m.m kan påverka lite gran.

olivier1.jpg
 
Den här hojen måste vara ordentligt trimmad... 160 kusar ur en mille är väldigt mycket.
Vet du vad som är gjort?
 
Felix skrev:
2241246 Den här hojen måste vara ordentligt trimmad... 160 kusar ur en mille är väldigt mycket.
Vet du vad som är gjort?

100mm kolvar
Portadetopar
Billet kamaxlar
60mm Amann trottlar med shower insprutning
PC III(men han tror den är inställd för minimum)
Akra Evo6 full system
Evoluzione luftkit
Lättat svänghjul

Sen finns det givitviss lite svängrum att få ut lite mer snabbt med andra delar. Arrow headers + Tig slip-on kan ge någon hp till istället för akrat,bättre luftkit, bättre inställd PC III m.m
 
sandstream skrev:
2241766 Skulle aldrig ha råd med en Ducce med samma prestanda som min hoj :hihi

Nej, du har nog rätt ... kvalitet, design och underbart muller kostar lite mer.
Ungefär som en 42" HDTV jämfört med en rör-TV ...
 
Crankshaft DIN.... betyder väl omräknat till veven; eller ?
Vad är cyl.volymen på den ?
/u
 
valmers skrev:
2245779 Kvalitet? Ducati? :lol :rofl

Du hörde rätt ...
Under mina hittills 4000 mil på Ducati har jag inte haft ett enda fel, bara j*vligt kul ... :7peta
 
elwe skrev:
2247489 Du hörde rätt ...
Under mina hittills 4000 mil på Ducati har jag inte haft ett enda fel, bara j*vligt kul ... :7peta

Hej nu kan det vara dax med nya frågor från mig.

Nya tekniska frågor:

Enligt min MC meckare så fungerade det så på min XJ 900 rak 4 att ju mer man körde minskade ventilspelet. Det kan då göra i förlängning att ventilerna bränner om man ej justerar dem enl instruktionerna.

Men enl specialist är det med min Vtwin så att med körning så ökar avståndet och som på bilen hör man mer knackande ljud. Detta gör att man ej av missad ventil just kan få motorhaveri.' :confused:

1..Är det så på alla V twin eller hur förhåller det sig?

2..Vad är normal livslängd på en MC motor? Min XJ sa de att det är MC volvon som går till minst 15000mil innan motor renovering

Janne
 
1) Hur ventilspelet ändras har inte ett dugg med vinkeln mellan cyllarna att göra. Om du sågar bort alla
cyllar utom en så slits ventilmekanismen likadant som förut.
2) Det går inte att säga generellt. Vettigt körda och skötta så håller dom (flesta) många, många mil.
Men kallstarter och stått stilla många år tar mer på grejorna än användning.
/u
 
martan skrev:
2240109 Det där diagrammet har du pekat på ett par gånger nu.

Finns det fler diagram med samma resultat?

Är är det där representativt för det stora flertalet twinnar respektive radfyror med samma volym?


Hej o hå! Har ni pajkastning utan att bjuda in mig? Vatusan!!....


:corn :corn :corn

För att svar apå martan's fråga: Kolla på nått liter-sporthojs-test i nån tidning. Skiljer sig effektkurvorna mycket på rad-4-orna? Svaret är ett stort rungade nej.

Eftersom kurvorna inte skiljer sig nämnvärt, så kan du, tills du hör nåt annat, utgå från att den grafen jag totade ihop är representativ.

Jag bifogar en fil med lite effektkurvor. Om vi är överens att samma effekt på samma varvtal är ett resultat av samma vrid, så kan vi av grafen utläsa att samtliga hojjar i grafen har ungefär samma vrid upp till 8000 varv, då Ducati 99an väljer att avbryta sin stegring.
 

Bifogat

  • vrid_eller.jpg
    vrid_eller.jpg
    112.6 KB · Visningar: 58
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top