Motorn dör efter gaspådrag

eliiias

Ny medlem
Gick med
7 Nov 2023
Hoj
Rieju Drac 2020
Tjena, ursäkta att tråden berör en mopedmotor. Har försökt på alla mopedsidor men det är omöjligt att få seriösa svar.

Ibland börjar moppen ”böa”, som om den har fått soppatorsk, efter gaspådrag. Efter den har dött så krävs det några kickar, oså går den som vanligt — tills möjligtvis nästa gaspådrag. Det sker oftast efter jag har tankat.

Har jag bara en dålig dag eller ligger problemet i moppen?
Känner någon igen problemet med möjligtvis en lösning?
 
Tja, tätt tanklock som inte släpper in luft i tanken. Vid full tank uppstår undertryck snabbare än vid tom (pga den lilla luftvolym som finns vid full tank)
Går den sedan igång efter ett antal kickar så har det troligen läckt in luft så att undertrycket minskat.
Prova att släppa lite på locket o funkar det så gör rent avluftningen
(lite långskott men det med tankning får mig att tro det)
 
Tja, tätt tanklock som inte släpper in luft i tanken. Vid full tank uppstår undertryck snabbare än vid tom (pga den lilla luftvolym som finns vid full tank)
Går den sedan igång efter ett antal kickar så har det troligen läckt in luft så att undertrycket minskat.
Prova att släppa lite på locket o funkar det så gör rent avluftningen
(lite långskott men det med tankning får mig att tro det)
Jag har helt ärligt anat det ända sedan det här uppstod. Jag testade köra omkring lite med tanklocket löst men vågade inte riktigt gasa förrän lite innan jag kom hem - då uppstod inget problem.
Med det sagt så antar jag att det förmodligen har berott på det här under all tid, men det enda som jag inte förstår är varför det endast har uppstått under senare tid och inte istället under sommaren - då jag var ute och körde mycket och tankade fullt ofta.

Men men, ska testa och se framöver, tack för svaret! :D
 
På sommaren är det varmare - luften i tanken expanderar lättare då och motverkar att trycket sjunker trots tätt lock (bara en hypotes, men inte omöjligt)
 
*/ ?>
Nyheter
Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Fullt drag på mc-mässan i Jönköping!

Bikes monter full till bred...

Nya Indian Chief Vintage

I kölvattnet av att ha spar...

MotoGP 2026: kalender och förare

MotoGP-kalendern och förarn...

Benavides till dramatisk Dakar-seger

Luciano Benavides, som gick...

Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!

Alldeles nyss fick vi klart...

Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!

Michelin breddar sitt adven...

Svensk auktion med tävlingshojar

Det svenska företaget Antiq...

Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter

Efter att Cruiser-programme...

Back
Top