MotoGP Donington Park 22/6

KR stängde och la ner allt med sin GP satsning idag. Så det är adjö på riktigt nu. Sista privatteamet som byggde egna hojar i den största GP-klassen blev dom dock.
 
KR stängde och la ner allt med sin GP satsning idag. Så det är adjö på riktigt nu. Sista privatteamet som byggde egna hojar i den största GP-klassen blev dom dock.

Lite tråkigt faktiskt, en STOR eloge att dom kunnat vara med så länge på alla sätt och vis! :tummenupp :tummenupp :tummenupp
 
TV-tider...

Eurosport Söndag 22 juni

12:00 Motorcykel
12:15 Motorcykel
12:45 Motorcykel 125
14:00 Motorcykel 250
15:15 Motorcykel MotoGP
 
KR stängde och la ner allt med sin GP satsning idag. Så det är adjö på riktigt nu. Sista privatteamet som byggde egna hojar i den största GP-klassen blev dom dock.

Synd... Hoppas de dyker upp igen, det behövs konkurrens... De kanske kan hoppa in och hjälpa MotoCzysz så de får fart på sin satsning nån gång...

Jag hoppas iaf att JT får fart i helgen och kan konkurrera lite.
 
Hayden på pallen i donington!:yoparty
1.Rossi
2.Hayden
3.Stoner

1.Rossi
2.Hayden
3.Stoner

Tror att med ny motor och chassi för hayden så kommer han bli riktigt farlig nu, första pallplatsen i år
 
Last edited:
Rossi körde inte så bra på dagens träning i regn, 2 sekunder efter Doviziozo snabbaste tid.

I torrt tror jag.
Stoner
Hayden
Vermeulen

I blött.
Pedrosa
Doviziozo
West

Chansning :va
 
Rossi tar det alltid lugnt i blötan när det är träning. Säger inte att han kommer att vinna i regn men han kommer köra fortare än så här.
 
1. stoner
2. da angelis
3. dovi


kawa får till bägge på topp 10, ben kommer före vermulen och hayden vurpar.
 
Jag tippar.

1. Stoner
2. Dovi
3. Peddo
4. Lorenzo
5. Rossi

Om det regnar så rycker West men mular efter fem varv.
 
Stoner blir svårslagen i morgon oavsett väderlek. Hur som helst så ser det ut som om Rossi kan dryga ut sin ledning rejält i sammandraget. Pedrosa verkar inte ha samma fart som i Catalunya.
 
Grattis Sturla till andraplatsen!!!!! :tummenupp


83929864pm3.jpg
 
Synd att han inte fick upp farten lite tidigare för de tog in rejält på portugisen de sista åtta varven.

Stort grattis i varje fall!
 
Nyheter
Motorsportsalongen i Örebro!

Jag tog en snabb avstickare...

Honda CB 1000 GT bjuder på sportig komfort

Det är ingen lätt uppgift H...

KTM: ”Det är helt klart vägen framåt.”

Rajiv Bajaj, 58, VD för den...

Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Back
Top