MotoGP Commercial Bank Grand Prix of Qatar

  • Thread starter Thread starter MC Doktorn
  • Start date Start date
Vad är grunkan på styränden till för?


qatar-gp-2012-friday-scott-jones-1.jpg
 
Det är en intercom :musik


Nä det är för att du ej skall fastna i någon annan med frambromsen, har skett en del nasty olyckor där folk slått runt!
Var också inne på bromsskydd men där verkar finnas en snutt vit text på som knappast behövts då.
Fast krokar något fast innanför skyddet smäller det rejält...
 
Var också inne på bromsskydd men där verkar finnas en snutt vit text på som knappast behövts då.
Fast krokar något fast innanför skyddet smäller det rejält...

Pratar du om kontakten innanför gashandtaget?

Launch control och Pit limiter (hastighetsbegränsare för körning i depån).
 
TC, vridstarka tusenkubiksmotorer och perfekt beläggning. Det verkar inte spela någon roll. Vurpor kommer som blixtar från blå himlar.

”The crash in the first session was totally unexpected; it was on my first lap of the second exit and I was not pushing at all.”

- Pedrosa

http://superbikeplanet.com/2012/Apr/120406i8.htm
 
TC, vridstarka tusenkubiksmotorer och perfekt beläggning.
Beläggningen har ingen större betydelse när däcken är kalla och banan är full av sand. Man ser tydligt hur mycket sand som blåser in på banan när de kör utanför idealspåret.

Spies kraschade på kalla däck och var arg på sig själv så det kan ha varit något liknande för Pedrosa som dessutom var upp på banmarkeringen när han gick omkull.

Undra hur många kåpset Hernandez har med sig :hihi
 
Yamahan verkar sakna lite på topp där men är som alltid bergstadigt i kurvorna. Sen att Lorenzo kör som om M1:an vore på räls gör inte saken värre heller.
GP12:orna (Ducati) har genomgående högst toppfart men som Rossi själv säger skulle han gärna tappa lite toppeffekt för att få ett bättre bottendrag. Rakan är ju bara 10-15 sekunder av ett varv på 1.55.
 
Känns som Yamaha har fördel, frågan är om däcken håller hela distansen på Söndag.
Tror årets säsong kommer bli tight ända in till slutet.
 
Nä det är för att du ej skall fastna i någon annan med frambromsen, har skett en del nasty olyckor där folk slått runt!
Ser ut som om det skulle vara ett tillägg i reglementet, alla förare verkar ha skyddet, inte bara Bradl som har Rizoma som sponsor. Nån som vet?
 
Nu har jag inte läst hela tråden men.....

Kör Pramac Ducatin med aluram eller den gamla grillkolsramen ?
 
Pramac kör med versionen kallad GPZero från Valencia i höstas, aluram om jag inte minns fel.
 
...däcken är kalla och banan är full av sand...kan ha varit något liknande för Pedrosa...
Någon borde ju berätta för Pedrosa att det var därför han vurpade. Han som tyckte att vurpan var ”totally unexpected”. Och någon borde ju för tusan skriva till Repsol-Honda så att ingenjörerna kan uppdatera elektroniken med det här nya sambandet.
 
Last edited:
Köpte den där svindyra iGrej-appen och blev djupt besviken. Den är fan värdelös, kraschar och bråkar. Vi får se om den skärper sig.

Och videoströmmen på iGrej hoppar fram och tillbaka i tid, helt magiskt. Vi hoppas även det skärper sig. Det har funkat i några år så varför ska det bara fortsätta kan man undra. :)
 
Köpte den där svindyra iGrej-appen och blev djupt besviken. Den är fan värdelös, kraschar och bråkar. Vi får se om den skärper sig.

Och videoströmmen på iGrej hoppar fram och tillbaka i tid, helt magiskt. Vi hoppas även det skärper sig. Det har funkat i några år så varför ska det bara fortsätta kan man undra. :)

På Android verkar det funka hyggligt på telefonen men Paden är inte kompatibel, hade aldrig betalat om jag vetat det. :förbannelse:
 
Nyheter
Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Back
Top