Japp Moto2 är klart den roligaste klassen att kolla på.
Det roligaste racet är nog kvar.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Japp Moto2 är klart den roligaste klassen att kolla på.
MotoGP är sjukt tråkigt. Som att se färg torka.
Inte illa gissat!
Bara ordningen som var fel.
och inte gissat så mycket med hjärtat (Stoner). Men men... det var ju ett hyggligt försök Dorna bestämmer ingenting som har med reglementet att göra. De sköter marknadsföringen. MSMA (tillverkarna) däremot kan bestämma det mesta om vilka hojar de ska köra med i de olika klasserna.Håller med...MotoGP loppen just nu är tråkigare an någonsin...tom Lorenzo måste ju tycka det är tråkigt.
Dorna måste nog göra något ordentligt för att få till mera spännande lopp. Moto2 har de ju lyckats med.
Bort med tc och fram med 1000cc!![]()
Kan det inte vara så att racen blir mindre spännande utan TC?Det räcker nog med att ta bort TC'n för att racen ska bli mer spännande.
Valentino Rossi - now officially confirmed as riding with Ducati next season - is testing 2010 suspension upgrades and trying to solve the grip problems he suffered yesterday.
TC bort skulle skilja agnarna från vetet, pojkarna från männen, fåren från vargarna etc. etc. Tror det skulle vara mycket underhållande.Kan det inte vara så att racen blir mindre spännande utan TC?
Generellt så borde ju mer övermotoriserade och svårkörda hojarna är desto mer utslagsgivande racing, dvs. mindre jämna lopp. Om nu inte med ökad spänning avser att se vilka som kraschar ut sig. Det har vi haft tillräckligt innevarande säsong ändå.
Detta sagt enbart för spekulationen kring underhållande racing, inte för att önska TC eller GSXR-Cup racing i toppklassen.
Kan det inte vara så att racen blir mindre spännande utan TC?
Generellt så borde ju mer övermotoriserade och svårkörda hojarna är desto mer utslagsgivande racing, dvs. mindre jämna lopp. Om nu inte med ökad spänning avser att se vilka som kraschar ut sig. Det har vi haft tillräckligt innevarande säsong ändå.
Detta sagt enbart för spekulationen kring underhållande racing, inte för att önska TC eller GSXR-Cup racing i toppklassen.
TC bort skulle skilja agnarna från vetet, pojkarna från männen, fåren från vargarna etc. etc. Tror det skulle vara mycket underhållande.
"övermotoriserade och svårkörda hojarna" No comment här på SH...![]()
Så min gissning är att TC's bidrag till sporten är minskad skillnad i en förares varvtid sett över flera varv eftersom den gör de sämre varven bättre men inte kan hjälpa de snabba varven.
Håller med helt, men redan idag så är vetet långt ifrån agnarna och det är väldigt glest som det är där ute på åkern med bara 16 st strån... MotoGP har idag inte behovet av att skilja ut de verkligen verkligen skickliga ifrån de verkligen skickliga.TC bort skulle skilja agnarna från vetet, pojkarna från männen, fåren från vargarna etc. etc. Tror det skulle vara mycket underhållande.
"övermotoriserade och svårkörda hojarna" No comment här på SH...![]()
|
|
Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024
Är din KTM bland dem som sk... |
|
|
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN
Pressrelease; Visby, 2025-1... |
|
|
2026 års YAMAHA XSR900 GP
Yamahas Sport Heritage-seri... |
|
|
Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger
Yamaha Motor firar sitt 70-... |
|
Smarta garageprylar från IVON!
IVON motorcykellyft, 450 ki... |
|
|
|
Med ny V-twin och monocoque-ram
Ducati presenterar nya Hype... |
|
|
Slutstrid i MotoGP
MotoGP-säsongen börjar lida... |
|
|
CFMOTO V4 SR-RR
CFMOTO presenterade sitt pr... |
|
|
Honda V3R 900 E-Compressor
Honda V3R 900 E-Compressor ... |
|
|
Indian Concept Girder – En framtidsvision?
Indian Concept Girder är en... |