MotoGP Assen

Ni får väl kämpa i motvind bäst ni vill
:va Jag tror du blandar ihop mig med någon annan. Haydens resultat så här långt är inte bra, och nej - jag tror inte att en amerikan på 8:de eller 9:de plats kör för Repsol Honda. Hade han hetat Okada så kanske.
Det hindrar dock mig inte ifrån att erkänna honom som världsmästare, anse honom vara en skicklig förare samt att 2006 var bästa säsongen på länge. Långt bättre än årets så här långt.
 
Ni får väl kämpa i motvind bäst ni vill men medge att om Hayden utan framgång får köra vidare för Repsol nästa år så är väl likheterna slående med Valmers hatobjekt nummer två - KRJr?
Det finns en världsmästare i Repsol. Han är inte pygmé.
 
Lite OT, men när introducerades Traction Control i MotoGP? Jag kan inte hitta någonstans när man började med det...
 
Under kvalet idag var det väldigt tydligt att Marco inte får fram attacken i körningen man är van att se. På partier där d övriga kämpade mot chassiets protester såg Marco ut att utan problem och ansträngning ta sig igenom samma partier. Jag antar att man testat ALLT, men är det någon som vet om Marco kör med TC eller minimalt TC eller rent av avstängt helt?
 
Bild på Gull och Watz. Vet inte om det syntes på tv men Barbera skulle bromsa om Watz efter start och mål men Watz bromsa ut honom så Barbera hamna i gruset :D Bra kört av båda svenskarna!!
 

Bifogat

  • watz.jpg
    watz.jpg
    54.6 KB · Visningar: 108
  • gull.jpg
    gull.jpg
    59.3 KB · Visningar: 102
Bild på Gull och Watz. Vet inte om det syntes på tv men Barbera skulle bromsa om Watz efter start och mål men Watz bromsa ut honom så Barbera hamna i gruset :D Bra kört av båda svenskarna!!
Här är filmen!
Själv ska jag stå och flagga på Sviestad i morgon så jag hoppas det finns en stor fet skärm med projje där så man kan snika in och kika på racen!
 
TC fanns redan på 500-tiden, kanske inte lika välutvecklad men ändå.

Var det inte prat om att ta bort TC nästa säsong? Racemässigt så är det ju klart roligare om man minskar på datoriserade hjälpmedel, även om det tar utvecklingen framåt. Saknar powerslidar från tidigare år. Hondornas LC har ju varit bättre än de övriga i år.
 
Stoner ser ut att ha hittat hem på ducatin igen, han kör stenhårt, tror rossi och pedrosa kommer få svårt att stoppa honom resten av säsongen. Men jag hoppas att det inte blir fler utklassningssegrar för Stoner, är lite roligare om det är fight i varje race, än att en av dem utklassar de andra.
Fan vad surt för Hayden när han äntligen har en bra dag, liten revansch för Edwards för förra året då.. Edwards stod dock för en sjujävla uppkörning, han låg ju sist efter Rossis vurpa.
Lite roligt race idag iaf, fler ställen det var fight, som kom med i bild idag också.

Såg precis att Sturla vann red bull rookies idag också!
Stort jäkla grattis till det!!
 
shit, missade helt racet..

(lite synd om hayden, hoppas han kan prestera nästa race oxå och att randy får till ett bra lopp.)
 
Uuuuuh... :va

Vad är det för Live-timing som jag sitter och kollar på nu då? Där ligger han just nu trea iaf....

Heh, stod att det var finalized med Sturla i topp på första sidan för ett tag sen, nu ser jag att det var tvåa med livetimingen uppe. Men tvåa är ju jäkligt bra det med :)
 
shit, missade helt racet..

(lite synd om hayden, hoppas han kan prestera nästa race oxå och att randy får till ett bra lopp.)


Tror hayden var riktigt pisst idag efter racet, vad gäller randy så tror jag han hade blivit topp fem men förstår att rossi ville fram i täten direkt och satsade lite för mycket och kom in lite för snappt i kurvan
 
Synd att Rossi klantade sig lite ... han hade behövts för att det skulle bli strid om andraplatsen ... å andra sidan tajtades VM-ställningen till lite.
 
å andra sidan tajtades VM-ställningen till lite.

Exakt, bra att det blev en ny VM-ledare, för spänningens skull. Synd o säga men det det var bra för VM-seriens skull med Rossi´s resultat. Om han hade tagit 20 poäng i dag (ingen hade en chans mot Stoner i helgen) hade han bara drygat ut sin ledning ännu mer.
Fan vad surt för Hayden, säsongen bästa race, o soppatorsk 200m innan mållinjen. (jag hade då tagit till flaskan i kväll om ja vore han:D )
 
Back
Top