MotoGP 2021 #14: Gran Premio Octo di San Marino e della Riviera di Rimini

Ja, det har jag ofta tänkt. Ofta brukar ju teamen slänga på däckvärmare direkt efter målgång, gissningsvis för att förhindra att konkurrenterna får någon insikt i de andras förmågor.
Kan det vara för att däcktrycket kontrolleras av RD och däcktrycket får inte vara lågre än vad Michelin MotoGP/Dunlop Moto2 satt som lägsta däcktryck med däckvärmare ?
 
Fast vi vet hur det gick för Binder i regnloppet, Österrike2. Ute på det gröna sista varvet, men behöll placeringen. Förvisso 3 sek tillägg, men det gjorde ingen skillnad.
Så reglerna är ändå lite öppna för tolkning.

Kanske beror på om man genar eller ”bromsar på sig”?
Om man ska förlora sin plats på sista varvet för att man är utanför banan på det gröna så ska den som är bakom vara inom "striking distance" och det är väl typ tre de sekunder som tillägget blir om ingen finns nära.

Över tre sekunder brukar ju räknas som kontrollerbar lucka, vore ju orimligt att råka vara utanför och förlora platsen om man leder med massor då en del hinner igenom sandfålla och tillbaka utan att förlora platsen så det är väl ett rimligt hanterande av grönzonkörning på sista varvet tycker jag.
 
Nyheter
Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Back
Top