MotoGP 2019 #14: Gran Premio Michelin® de Aragon

Kratoz

Gudomlig sporthojare
Gick med
25 Jan 2012
Ort
Borlänge
Hoj
KTM 1290 Super Adventure, Honda CB650 -80, KTM 690 Duke -18.
Tja, nr 93 har 93 poäng till godo.
Ganska klart för i år eller?
Men ALLT är inte avgjort. :)
Kommer Quarten vinna i år?
Hur går det för Kallio?

Tider Söndag den 22/9.
11:20 Moto3 Race
13:00 MotoGP Race
14:30 Moto2 Race


Alla tider här.
 
Tackar för trådstarten.
Hur vanligt är det att MotoGP inte körs som sista Race ?
Vilken orsak ?
Det är väl inte för
MotoGP inte ska köras medan publiken i lugn och ro börjar tömma läktarna ?
 
Det händer då och då och har allt som oftast med TV-tider att göra. Undvika krock med F1 eller olympiska spel, eller bara förbättra TV-tiden för själva MotoGP-racet då man är på något långtbort-ställe med liten TV-publik.
 
Har svårt att se att inte Marquez i sin storform kniper detta om han inte kraschar eller något oväntat inträffar. Hoppas att det finns några andra som kan bjuda upp till dans. Dovi och Ianonne var väl ändå med i faggorna förra året.

Önskelista
1. Rins
2. Dovi
3. Marquez
 
Ja, FP1 men 1,6 sekunder före!

Sköna bilder på Stigefeldts haksläpp när han ser Marcs tid. :hihi
Skärmklipp.PNG

Pöjken kan köra hoj! :3freak
 
Vad hände för MM mellan FP1 till FP2 ? Tappar ju ca 1,3 sek. Provade MM andra däck i FP2 ?
I FP3 är det 5 st som saknar tid. Tyckte de / teamen inte det var någon ide köra i Wet / Dry ? (=Duggregn ?)
 
Upptorkande väderlek, alltså den väderlek där man lär sig absolut minst eftersom banans grepp ändras precis hela tiden.

De flesta brukar vilja skrubba ett set regndäck inför ett eventuellt regnrace, därför ser man ofta ett utvarv och sedan direkt tillbaka till depå redan under de första minuterna. Sprillans nya regndäck kan vara lite lustiga, därav skrubba (= ett lugnt varv med några enstaka nedlägg).

Sedan väljer några att bygga upp rytm på regndäck ifall man får ett regnrace och några som inte kvalificerat sig för Q2 gör dessutom ett tappert försök på slicks under de sista sekunderna.
 
Två apor i Q2, det var nog längesen. Quatararo sätter sitt bästa varv i sista flygande Q2, han växer och växer! Kan bli kul race imorgon!
 
Två apor i Q2, det var nog längesen. Quatararo sätter sitt bästa varv i sista flygande Q2, han växer och växer! Kan bli kul race imorgon!

Jo, om man räknar bort vem som vinner ur spänningen då..
MM är totalt jävla överlägsen! Den enda som kan göra det spännande om segern är MM själv.
 
Jo, om man räknar bort vem som vinner ur spänningen då..
MM är totalt jävla överlägsen! Den enda som kan göra det spännande om segern är MM själv.

Jag håller tummarna för att han pushar stenhårt för att sätta nytt varvrekord och största segermarginalen genom tiderna nu, så han inte slår av och firar i förväg som brukligt.
 
Jag håller tummarna för att han pushar stenhårt för att sätta nytt varvrekord och största segermarginalen genom tiderna nu, så han inte slår av och firar i förväg som brukligt.

Har väl inte så mycket annat att köra för nu så det är ju något att sikta på som kan motivera, annars blir det nog bara touring till linjen.

Han är väl nära en sekund snabbare i racetempo så det ser ju inte ut att bli någon kamp i morgon, Dovi lär inte ta in poängunderläget om MM så skulle skada sig resten av säsongen så det finns ju utrymme att satsa på ett inihelvetesnabbt varv! :yoparty

Men, jag tror det blir en ganska avslagen tillställning..
 
Kul att se A. Espargaro på startruta 5 efter gårdagens kval, tillhör inte vanligheterna dom gångerna jag har kollat.
Hans bror Pol som startade 2:a senast är inte med i loppet på grund av en fraktur på vristen efter en krasch.
Rins hade gärna fått kvala lite bättre för att ha direktkontakt med Marques och Qartararo in i första kurvan.
 
Last edited:
Jo, om man räknar bort vem som vinner ur spänningen då..
MM är totalt jävla överlägsen! Den enda som kan göra det spännande om segern är MM själv.

"That's why we line up on Sunday, you never know what's going to happen." - Nicky Hayden
 
Stigefelts ansiktsuttryck :rofl:rofl:rofl

Ja, FP1 men 1,6 sekunder före!

Sköna bilder på Stigefeldts haksläpp när han ser Marcs tid. :hihi
View attachment 450725

Pöjken kan köra hoj! :3freak




Jack Miller:
89d9c04ed89c2fece02c4577a940bdb7.jpg

"I came in, all high fives with my boys and I looked at the screen and they were like 'ah, it's good'.

"I looked at the screen and I saw fucking two seconds off MM, and I was like 'Good? You're saying that's good?' It fucking hurts.'"
 
Last edited:
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top