MotoGP 2012 - Valencia

Startordning i morgondagens race:

1. Pedrosa
2. Lorenzo
3. Stoner
4. Crutchlow
5. Bradl
6. Dovizioso
7. Hayden
8: Bautista
9. Barbera
10: Espargaro
11. Rossi
12. De Puniet
13. Abraham
14. Edwards
15. Pirro
16. Nakasuga
17. Petrucci
18. Silva
19. Rolfo
20. Ellison
21. Ayoama
22. Corti
 
Jag missa kvalet! Men Espargaro före guuuden måste ju såklart kännas fint för CRT föraren :tummenupp
 
P€RRA;5676387 skrev:
En bana i Argentina har tydligen kontrakt med Dorna och många tror att racet kommer att gå där 14/4.

Gött! Dit skulle man fan ta o åka o kolla race! Riktigt god mat, goda viner o ett gött klimat o där flickorna spelar maracas o kastanjet natten lång!! Skulle absolut bli en återkommande klassiker :tummenupp
 
P€RRA;5676435 skrev:
Låter som något av Evert Taube :lol

Precis!! Avd: Allsång "flickan i Havanna" på MGP läktaren skulle definitivt täppa igen de djupa klyftorna mellan MGP cirkusen o Sverige :hihi
 
Nej, jag glömmer nog bara att Stoner "bara säger sanningen" :lol

Alla förare utom en tycker att banan har blivit jämnare och det ska då enligt dig inte tolkas som något negativt. Han säger att VM är ett skämt och det är tydligen inte heller negativt.
Du försvarar honom som om han vore din son ibland :)

Varför är det så konstigt att uttala sig om att banan blivit mer ojämn, skulle den vara mindre ojämn om Rossi skulle sagt samma sak :hihi

Men du har förstås frågat alla förare och inspekterat banan :lol

Att han kommer med konstruktiv kritik mot Mgp cirkusen som inte har råd att fylla upp startfältet med prototyper och intresset avtar i den del av världen där de mesta racen sker ser du som konstigt.

Som sagt vad man uppfattar som kritik eller gnäll är en tolkningsfråga, jag är ganska säker att du hade tyckt annorlunda om en förare som Rossi hade sagt samma sak.

Tex om Rossi klagar på Ducati där det självklart är hojens fel enligt dig men tolkas som gnäll om Stoner klagar på sin hoj.

Inte så trovärdigt ;)
 
Och Espargaro... Idag kvala han in före Rossi. CRT hojarna saknar sådär 15km/h rakorna men det bevisar ju att "power is nothing without control". Ducati, det var inte sen 998sps som de kunde svänga :smasha -är det som det sägs, Ducati är europas Harley...:hihi

Ja, 1098R vann väl inga rejs alls :)
 
MotoGP 2012- Valencia

Angående Marques: Är det inte lite märkligt att han får samma straff som Pedrosa fick när han startade hojen i depån? Eller har han mer att vänta? Böter tex?
Är det bara jag som har svårt att gilla denne unge spanjor?
 
Angående Marques: Är det inte lite märkligt att han får samma straff som Pedrosa fick när han startade hojen i depån? Eller har han mer att vänta? Böter tex?
Det kanske man kan tycka med Pedrosa fick ett straff som finns med i reglementet medan Marquez fick ett fastställt av race direction. Tror inte han fick något böter, att starta sist svider nog mer än ett par hundra euro ur plånboken.

Bara att hålla tummarna för regn i eftermiddag :)
 
Kommer att bli 3 underhållande race idag tror jag!
Dock jäkligt svårtippat! Tror på lite mer omkastningar än vad vi är vana vid!

Mitt tipp är som följer!

Moto3
1.Folger
2.Cortese
3.Vazquez

Moto2
1.Espargaro
2.Luthi
3.Redding

Motogp
1.Lorenzo
2.Dovi
3.Bradl

Bästa CRT Espargaro
 
To be created. Inte fastställt än.
TBC = To be confirmed men med samma svenska förklaring. :krama

På tal om dagens race, tror inte kvalet spelar någon som helst roll idag med det väder som råder. Prognosen för eftermiddag pratar om regn och +14 grader.

Valencia raceday.jpg
 

Bifogat

  • 12.png
    12.png
    3.7 KB · Visningar: 289
Nyheter
Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Bara två månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

En liten påminnelse om året...

2 månader kvar till Gotland Ring Bike Week !!

Nu är det bara två månader ...

Nya Indian Pursuit Elite

Screenshot Indian Motorc...

Icons of British Originality

Åtta team från åtta länder ...

BMW presenterar R 12 G/S

BMW Motorrad har presentera...

Back
Top