Motionärsklass i roadracing!

Inget att bry sig om om du inte har speciella önskemål, kommer du med en trailer och heltält till den så kanske man ska fylla i. . . . . Men det var längesen det var ont om plats på åsen. . . . .

Inget att bry sig om, anmäl utan. :)

Tack He rik för tydliga svar!

Det viktigaste är ju att man får tillgång till el. Depåbox vore ju guld men de antar jag är fulla av SBK-team. Det får väl bli depåtält lång kabel. :tummenupp
 
Man verkar inte kunna anmäla sig i TA utan att först köpa en licens som jag inte kan köpa i TA...

Det är bara för att du skall vara så himla speciell hela tiden. ;)

Jag har betalat baslicensen i TA och skickat in ansökan för MCID, fått den bekräftad samt betalat den. Skall bara kolla jobb-/familjeschemat också så kan jag ta det sista steget sedan. :tummenupp
 
Tack He rik för tydliga svar!

Det viktigaste är ju att man får tillgång till el. Depåbox vore ju guld men de antar jag är fulla av SBK-team. Det får väl bli depåtält lång kabel. :tummenupp

Först till kvarn gäller väl? Om vi är snabba borde vi kunna fylla boxarna med Speedster-hojar med olika bakgrundsfärger till siffrorna... :hihi
 
Tack He rik för tydliga svar!

Det viktigaste är ju att man får tillgång till el. Depåbox vore ju guld men de antar jag är fulla av SBK-team. Det får väl bli depåtält lång kabel. :tummenupp

Enfas ingår i anmälan, boxarna brukar kosta 2700 för en sm-helg så kanske 1300 när det är endagars, maila Nina på åsen och kolla om det finns någon och pris. :). .. . . . . lär finnas om du är sugen, inte många anmälda än. . . . . .
 
Enfas ingår i anmälan, boxarna brukar kosta 2700 för en sm-helg så kanske 1300 när det är endagars, maila Nina på åsen och kolla om det finns någon och pris. :). .. . . . . lär finnas om du är sugen, inte många anmälda än. . . . . .

Jag brukar ju bara boka en plats á 125 kr. Det får plats 6 i en halvbox och 12 i hela. Låter som att 1300 borde vara en helbox?

Några som vill dela box om det går att ordna?
 
Så, eftersom jag varken har hoj eller grejer så är ju mitt namn på listan högst oklart. Vem lånar mig en hoj över helgen? Och gärna åtminstone en halv träning innan.. Kläder och grejer är lugnt, sånt löser sig alltid med tuggummi och tejp.

Fås det fram prylar så kör jag.. :)

1. Jonas Frid, Västerås, KTM RC8
2. Agile, Linköping, Valfri lånad skrothög (Gärna en ER5a eller nåt bara för att visa att det GÅR)
3. Håkan Rudenvik , Täby ,Yamaha R6 1999
4. Sandfållan, Degerfors, Endast för att köra om Agile på yttern i depåböj
5. Robin Lundberg, Huddinge, CBR600RR -08
6. Pelle Lundberg, Huddinge BMW S1000 RR -10
7. Hadez, Sollentuna, GSX-R 1000 K9
8. PeteR1, Karlstad, Yamaha R1 -05 eller Kawasaki ER-6n -08
9. Emil Bollö, Vallentuna, GSX-R 1000 K7
10. Juha Huhtanen, Mölndal ZX10R - 2011
11. Daniel Fahlgren R6 -07 (när möjlighet finns).
12. Reinhold "Ragge" Erzmoneit, Göteborg, CBR 1000RR -10
13. Dennis Lindholm, Fagersta, Cbr600rr-05
14. Benny Lindström, I garaget just nu ZX10, men söker en ER6
15. Thomas Hårdberg Eriksson, Sthlm/Globen CBR600RR-08
16. Johan Brunberg. Sthlm. Cbr1000rr-08 nr 222
17. Juan "7an" Apell, Karlskrona, RSV Mille -03
18. Gustav Iggberg, Sthlm. Yamaha r6- 03
19. Johan "Murdoc" Damberg, Sthlm. Startnr 21. GSXR 750 -04


Sist jag kollade SvemoTA så var vi bara 3st anmälda/betalda... :va
 
Jag hoppas verkligen vi blir tillräckligt många för en start! :yoparty

Nu när siffrorna sitter påklistrade känner man att det är på riktigt! Taggad!

..lite offtopic
Nu vet jag ytterligare ett yrke jag inte ska hålla på med: Foliering av fordon.
Bara att få dit sifferjävlarna på min okänt gröna bakrund var ett projekt i sig..Men det matchar mig i övrigt..nybörjare på allt, inklusive kladda på startnummer. :3freak:crash

För övrigt är hojjen nääästan klar. Monterade dit hajfena idag, så det är bara tankskum och behållare för vätskor kvar.

//Johan, nr 21
 

Bifogat

  • gsxr750.jpg
    gsxr750.jpg
    161.9 KB · Visningar: 136
Förresten! Var är det lämpligt att montera transpondern? Just nu sitter den på styret, känns bra att ha koll på den lixom...hur har ni gjort?
 
Nyheter
A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Back
Top