Moppe - Lätt Mc

Mikael Cagiva skrev:
- Det blir troligtvis lite dyrare än om du går direkt på de större maskinerna. Fastän du tjänar in lite pengar på mellanhandshandel så finns ju alltid driftskostnaderna bensin, försäkring, slitdelar etc.
Inte säkert att det blir så mycket dyrare, inte som man ser det i det långa loppet iaf. Att nybörjare vurpar är väl snarare regel än undantag, och att reparera en krachad moppe brukar bli billigare än att fixa en MC... :rolleyes:
 
Flummo skrev:
Inte säkert att det blir så mycket dyrare, inte som man ser det i det långa loppet iaf. Att nybörjare vurpar är väl snarare regel än undantag, och att reparera en krachad moppe brukar bli billigare än att fixa en MC... :rolleyes:
Inte nödvändigtvis. När jag funderade på moppe var det först och främst GPR jag tänkte köpa och det var inga billiga delar där inte.
 
Visserligen så är vissa mopeders reservdelar uppe i samma prisklass. Men det brukar inte riktigt bli lika stora skador på en moped och en snabbare och tyngre 125:a när dom blir nerlagda... Men som sagt, det beror ju på vilken moped man väljer också.
 
Kawasaki KMX = Vurpa i 20km/h något i gaffeln krökt, ena handkåpan sprack

Suzuki PV 50 = Vurpa i 60km/h bara att stiga upp och kicka igång utan en skråma

:fakta
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top