Monarki/Republik

Skall kungafamiljen få finnas?


  • Antal röstningar
    0

Maxout

Mr
Gick med
27 Apr 2004
Ort
Norrköping
Hoj
YZF Yamaha R6
håller på med ett skolarbete om kungen och sveriges statsskick.

skall kungafamiljen få hålla på? eller bör den avsättas?

själv tycker jag ungefär som killen som skrivit detta.
"Det är direkt motbjudande att vi på 2000-talet dras med ett statsskick som blev omodernt redan i slutet av 1700-talet. Riksdagen till trots. Vad än kungen får i apanage och hur det nu än fördelas mellan privata utgifter och fönsterputsning är saken klar: Med den skattesats som föreligger i Sverige är det statens förbannade skyldighet att redovisa varenda skattekrona. Vare det rör sig om skattefuskande sossar, leprasjuka fattighjon i utlandet eller jetsettaren på Drottningholm. Som om klåparen har skapat något själv? Och skulle han till äventyrs bli vald istället måste han naturligtvis skärskådas ännu närmare."

vart kan man hitta info om kungafamiljen/hovet om hur deras arbete ser ut under året. behöver lite källor att jobba med!
 
valmers skrev:
Rör inte vår vackra monarki, förbannade vänsterpack.
haha valmers men hur är det med mänskliga rättigheterna? alla föds lika? va händer när kungen dör då? får vi nån stekare som kung sen?
 
www.republik.nu

Självklart ska vi inte ha kvar monarkin. Ett förlegat statsskick ovärdigt en demokrati. Håller helt och fullt med Marita Ulvskog i hennes kritik av kungen, bl.a. att kungen har gjort fler och fler tydligt politiska uttalanden de senaste åren vilket ju han faktiskt är förbjuden i lag att göra.
 
valmers skrev:
Rör inte vår vackra monarki, förbannade vänsterpack.

Gnäll om skatter och omotiverat vurmande för förlegade, konservativa konstruktioner kommer effektivt att sätta stopp alla allvarligt menade regimskiften i det här landet.

Ta ett kort på gubben och skicka sedan in honom i historieböckerna. Du vet att du vill!
 
MostWanted skrev:
haha valmers men hur är det med mänskliga rättigheterna? alla föds lika? va händer när kungen dör då? får vi nån stekare som kung sen?

Vi får ingen kung, vi får en prins.
 
okii hur går det till då? är på tok för lite påläst märker ja. vem tar över efter knugen? måste väll vara KRONPRINSESSAN Victoria? om hon gifter sig va händer med han då?

när kommer vi få vår nästa kung då? :va
 
MostWanted skrev:
haha valmers men hur är det med mänskliga rättigheterna? alla föds lika? va händer när kungen dör då? får vi nån stekare som kung sen?
Hört talas om Kronprinsessan?

Förövrigt tycker jag någon kunde talat om för klåparen Peter Jihde att man inte tilltalar en kunglighet med du.
 
valmers skrev:
Hört talas om Kronprinsessan?

Förövrigt tycker jag någon kunde talat om för klåparen Peter Jihde att man inte tilltalar en kunglighet med du.
ja men hur förs den vidare sen när kronprinsessan får barn då? då blir deras son prins? eller ska vår nuvarande prins bli stadschef?

ajja vet inte om ja är speciellt för vår monarki..
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top