Jag orkar inte ta RAKEL debatten en gång till, men det finns en anledning till att man har Safety Radio på alla större event, såsom WRC rallyn.
Om en bil kör av på en sträcka är det hundratals människor som har fotat/filmat det med sina telefoner, och dom vill ju givetvis alla vara först med att dela det med omvärlden, samt alla andra som står och väntar på den bilen börjar söka information om vad som har hänt, mobiltelefonnätet blir överbelastat och är ingenting att lita på längre
Men i korthet, även om det finns mobiltäckning i vanliga fall så finns det inte mobiltäckning när saker och ting skiter sig. (exempelvis vid kris, krig eller annan stor händelse)
"Nya RAKEL" kan och ska använda komersiell 4G när det fungerar, men ska ha ett eget rakelnät också som fungerar paralellt som kan användas i kris.
Det blir inte alls billigare, men kanske lite smidigare i daglig användning när det inte är kris