Mina bakbromsar låter som en SL buss

jambaman

Ny medlem
Gick med
29 Jul 2004
Ort
Sigtuna
Hoj
Yamaha FZ 750 91
Tjena alla hojdemoner och tack Ghost som hjälpte mej att hitta till meksidan
Min bakbroms låter som en SL buss började låta för några dagar sen jag har inte kört så mycket efter broms bytet max 50mil finns det nån som kanske
har en förklaring? :confused:
 
Finns ju möjlighet att du flyttat så att båda bromsbeläggen ligger på en sida. Detta kommer skapa aningen skorrande ljud till slut. Det är bara att titta på bromsskivan om den är fett fulsliten.
 
En gummibit mellan kolv och belägg löser dina beskymmer.
 
Swedie skrev:
Finns ju möjlighet att du flyttat så att båda bromsbeläggen ligger på en sida. Detta kommer skapa aningen skorrande ljud till slut. Det är bara att titta på bromsskivan om den är fett fulsliten.

Se bilden ovan, var med om det på en hoj jag köpte, blev aningen förvånad när jag kom fram till felet :gnissla
 
Om det är skrikande ljud du menar så beror det antagligen på vibrationer mellan belägg och kolv. Som andra säger kan detta dämpas med biltema-gummiplattor emellan. Själv brukar jag kleta på ett lager aluminiumpasta vid monteringen av beläggen(mellan belägg och kolv, på baksidan av beläggen alltså), mina bromsar har alltid varit tysta med den metoden.
 
Jag har också ett skrikande ljud när jag bromsar, fast dock med frambromsen. Den funkar. (tro mig) Min körskolelärare sa att ena bromsbelägget var utslitet, men jag bytte båda för inte så länge sen. Har inte haft tid/ork att kolla om det verkligen är så. Hilfe?
 
*/ ?>
Nyheter
Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Back
Top