Min tzr går konstigt

Dizzy skrev:
okey, men vad betyder det om man har 2RH005526 ? strypt är den då inte.. men aja, skit samma :tomten
Du har en Yamaha TZR 2RK, ramnummer mellan 000101-011100. Den modellen är inte strypt den elektroniska vägen.
 
Solid snake skrev:
Min har 2RH000--- :fakta
Men det är en modell 2Rk. Om du tittar i boken så står det RK överallt. Jag vet inte varför det står RH (vilket det även gör på min) för modellen heter 2RK.
 
Biifer skrev:
Men det är en modell 2Rk. Om du tittar i boken så står det RK överallt. Jag vet inte varför det står RH (vilket det även gör på min) för modellen heter 2RK.


Då har dom fumlat med boken, för min heter 2RH.

Eller så har du fel bok, isåfall skulle dom återkalla alla tzr med den beteckningen.
 
Hum... Det står RK i Boken och det gjorde det också i MC-varuhusets datafiler. Men det kanske är ett tryckfel? Det står ju nämligen RH på hojen.
:va
 
Biifer skrev:
På sidan 6 i boken finns det en bild på ett ramnummer där det står RK.
vilken bok menar du? den sk, "skötselanvisning"? eller? vilken årsmodell har du? jag har -89 och på min sida 6 så står det om styrlåset, men det står ju 2RH på ramen, motorn??

EDIT1, står 2RH i regbeviset, 2RH i vv uppgifter (bifogad bild) 2RH på ljuddämparen, 2RH på ramnumret, 2RH på motorn., 2RH på CDI`in, 2RH på luftburken, 2RH på cyllen mm.. har inte hittat 2RK nån stanns? :va

EDIT2, glömde bild fan :tomten

EDIT3, i "skötselanvinsning" boken står det på sida - 85 - (tekniska data) att Modellkoden är 2RH....

vad står det i era böcker :va (om ni äns har kvar dom)
 

Bifogat

  • namnlös.JPG
    namnlös.JPG
    55.8 KB · Visningar: 41
Last edited:
Dizzy skrev:
vilken bok menar du? den sk, "skötselanvisning"? eller? vilken årsmodell har du? jag har -89 och på min sida 6 så står det om styrlåset, men det står ju 2RH på ramen, motorn??
Det står så in min Haynes Manual för Yamaha TZR 1987-1993. Jag har en 87a.
cRoC: Vad står det i din bok?

Edit: Sticker till jobbet nu, men leta fler ledtrådar i detta mysterium så kommer jag tillbaka ikväll.
 
Nyheter
Dags att boka in Gotland Ring!

Upplev magiska Gotland Ring...

Öppet hus på Rapido MCK Stockholm

Lördag den 17 maj bjuds det...

Yamaha TRACER 7 & TRACER 7 GT 2025

Yamahas TRACER 7 och TRACER...

Nya Yamaha Tracer 7 och Tracer 7 GT

Yamaha har presenterat 2025...

Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Back
Top