Om inte annat visar det väl att ett komplext elsystem inte kan optimeras lokalt, utan man måste ta hänsyn till effekterna på systemet som helhet, apropå tidigare diskussion i tråden om den misslyckade avregleringen.
Svenska elsystemet är ju byggt för att förse Sverige som helhet med en balanserad mix av kärnkraft, vattenkraft, kraftvärme och numera även vindkraft.
Att dela upp Sverige i elområden där de olika kraftslag som skall balansera varandra finns företrädesvis inom olika områden och samtidigt öka överföringskapaciteten från de södra delarna (där kärnkraften finns) till länder med dyrast elpris blir ett väldigt effektivt sätt att skapa förutsättningar för att göra kärnkraften olönsam vid normala elpriser, särskilt med tanke på att kärnkraftverken numera vart och ett behöver stå på egna ben kommersiellt.
Det finns väl t ex idag ingen som fullt ut betalar kärnkraften för det värde de tillför elsystemet i form av svängmassa och stabilitet. Rimligt hade kanske varit att när man bygger vindkraft måste det också samtidigt ställas krav på att man kompenserar för detta, t ex genom att man betalar en ersättning för att kärnkraften skall kunna tillhandahålla sådan kapacitet.
Men då är vi inne och försöker peta ytterligare i en pseudomarknad med potentiellt oförutsägbara effekter som följd. Just när det gäller elsystemet är jag av åsikten att vi hade kunnat undvika att mixtra för mycket med något som bevisligen fungerat, utan istället bygga vidare på det enligt tidigare principer. Men det är för sent nu.