BMW R90s skrev:Metallklubben i Trollhättan köper löspenisar och drickerför
20k per kväll.
Jag har alltid ansett att vi behöver facket, men nu vete fan![]()
Någon här som är medlem i metalls avd 112?
- Ja, men inte länge till...
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
BMW R90s skrev:Metallklubben i Trollhättan köper löspenisar och drickerför
20k per kväll.
Jag har alltid ansett att vi behöver facket, men nu vete fan![]()
Någon här som är medlem i metalls avd 112?
Äh, det tror jag inte på. Inte ens i sveriges starkaste v-nästen, så är leninismen något allmänt accepterat och i synnerhet inte stalins envälde.valmers skrev:Gå in på något lokalt Metall/LO-kontor i Norrland i någon körsbärsröd kommun och titta; inte ovanligt att man finner ett porträtt på Stalin eller Lenin på väggara. "Jo, men vi är för demokrati".![]()
mb skrev:Äh, det tror jag inte på. Inte ens i sveriges starkaste v-nästen, så är leninismen något allmänt accepterat och i synnerhet inte stalins envälde.
Nähä. Stick huvudet i sanden då, det är sossar bra på.mb skrev:Äh, det tror jag inte på. Inte ens i sveriges starkaste v-nästen, så är leninismen något allmänt accepterat och i synnerhet inte stalins envälde.
mb skrev:Äh, det tror jag inte på. Inte ens i sveriges starkaste v-nästen, så är leninismen något allmänt accepterat och i synnerhet inte stalins envälde.


Många LO-fackbasar har rent kommunistiska åsikter, ja.mb skrev:Så alla kpmlr:s åsikter skulle vara allmänt accepterade i fackföreningssammanhang? Skärp er nu.
En betydlig del av landets befolkning har åsikter som du troligtvis skulle kalla rent kommunistiska. Synd att vi har demokrati va?valmers skrev:Många LO-fackbasar har rent kommunistiska åsikter, ja.
Ja, kommunisterna/socialisterna ogillar iallafall demokrati.mb skrev:En betydlig del av landets befolkning har åsikter som du troligtvis skulle kalla rent kommunistiska. Synd att vi har demokrati va?
Hörni det finns ju redan en tråd om metal..valmers skrev:Ja, kommunisterna/socialisterna ogillar iallafall demokrati.
mb skrev:Äh, det tror jag inte på. Inte ens i sveriges starkaste v-nästen, så är leninismen något allmänt accepterat och i synnerhet inte stalins envälde.
...
Så alla kpmlr:s åsikter skulle vara allmänt accepterade i fackföreningssammanhang? Skärp er nu.
Skalman skrev:Bara det faktum att KPML(r) sitter i flera kommunstyrelser gör mig synnerligen oroad. I och med detta har de redan lyckats få leninismen accepterad. Mellan -94 och -98 var de t.ex. näst största parti i Karlshamn.
Så nog kan man påstå att i Sveriges starkaste v-nästen är leninismen accepterad!
KPML(r) är sprunget ur KFML, vilket hade flera kändisar som medlemmar, t.ex. Marita Ulvskog och Jan Guillou. KFML bröt sig ur VPK på 70-talet eftersom de ansåg att VPK med sitt stöd till USSR stödde en stormakt som blivit kapitalistiskt. Och detta på 70-talet!
Det skrivs oerhört mycket om extremhögern och dess farlighet, med all rätta. Med det skrivs aldrig något om extremvänstern, som i mitt tycke är precis lika farlig för samhället och dess fortlevnad. Jag gissar att detta är en naturlig följd av att den svenska journalistkåren mest består av flumvänstrare, och att det är lättare att kritisera en ideologi som ligger på andra sidan mittstrecket än en som ligger rätt nära ens egna åsikter.
Förutom de i afa-träsket då förstås. Har inget som helst förtroende för såna grupper efter att ha snackat en del med en kille som brukar vara ute och spöa nynazister med sönderslagna flaskor i göteborg.Chris Ash skrev:Min uppfattning om unga extremistgrupper är att de som är åt vänster generellt är betydligt fredligare och ofta godhjärtade unga idealister som tror att skiten de håller på med ska föra något gott med sig. Högergrupperna attraherar mer aggressivt folk och är ofta avsevärt brutalare.
mb skrev:Förutom de i afa-träsket då förstås. Har inget som helst förtroende för såna grupper efter att ha snackat en del med en kille som brukar vara ute och spöa nynazister med sönderslagna flaskor i göteborg.
Då har vi bara olika definitioner av ordet accepterad just i det här sammanhanget. Bara för att ett parti har något enstaka mandat betyder det naturligtvis inte det att dess åsikter är allmänt erkända och etablerade. National- och sverigedemokraterna har också enstaka mandat och är ruskigt starka på sina ställen.Skalman skrev:Bara det faktum att KPML(r) sitter i flera kommunstyrelser gör mig synnerligen oroad. I och med detta har de redan lyckats få leninismen accepterad.
Gäller att skriva rätt adress bara:Chris Ash skrev:AFA hette de ja! Tack för den!

juha01 skrev:Det som facket gör syns inte när det går bra... Tack vare facket så jobbar vi 8 tim om dagen och bara fem dagar i veckan.. Det var inte så länge sen vi jobbade lördagar.
Brukar vara så. När det går bra så kan man hacka på det mesta, men när det skiter sig så är det annat ljud i skällan.
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |