Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
R2 skrev:ok fler än mcCoy sladdar så nu, men på nått sätt e han ballast..


Jonne_boy skrev:Men Går det fortare av att man sladdar??
verkar inte så på gary iår iaf
Pålle skrev:Rossi kan också sladda på varvstoppet, när han leker. Förförra loppet var det väll han firade lita på näst sista varvet med en sladd så håret på ryggen reste sig, RESPEKT! '
Dessutom kan han wheela, och inte minst vinna.

Nyteknik skrev:Detta kan urarta till något som liknar "min idol är bättre än din", men:
Är det värt mer respekt när Rossi låter bakdäcket ryka för att showa än när McCoy gör det som en naturlig del av sin körstil - i racetempo? Köra på bakhjulet finns det säkert många på detta forum som gör lika bra som Rossi.
För övrigt är det knappast "på varvstoppet" med full gas och 230 hk mot asfalten man sladdar genom en sväng utan med osannolik gaskontroll och balans.
![]()

Troligen inte. Om det vore varvstopp under en powerslide så innebär det tappad power och den highsidern som följer kommer vara omöjlig att rädda.Pålle skrev:Nä, ja, kanske.
Om jag orkar ska kolla upp vilket lopp det var, men iaf. grundade jag utrycket "på varvstoppet" på det faktum att det låter som om drar rullen fullt, och i slutet av den härliga powersliden börjar den då misstända en aning precis som om tändingen bryts(vilket den säkert inte gör, men iaf.)
![]()
mr hånda skrev:Eller så gör man som Xaus efter loppet igår, eller om det var Hodgeson, en stoppsladd med en 360 backflip.... En mycket snygg efter race vurpa.

jesseboy skrev:Jag är ett stort McCoyfan sedan några år tillbaka, jag hoppas verkligen att han kommer till ett stall där han åtminstone har grejer som är bra nog så han kan hålla sig i bild.
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |