matt eller blanksvart?

Lennflod

Ny medlem
Gick med
3 Feb 2008
Ort
Rimbo
Hoj
1999 yamaha R1
Hejsan. Köpte en R1a -99 för nån månad.. har tänkt att lacka om den till svart har jag bestämt mig för, men vet inte vilket som är snyggast?? Blank eller mattsvart?? Vad tycker ni??
 
Beror lite på.. en matt lack är ju inte så "snygg" men kan bli riktigt coolt! en blank lack är ju snyggt men ganska standard... den matta är en större chansning men kan bli riktigt nice om du vågar testa!
 
Jag tycker helt klart att du ska välja matt svart, finns inte många färger som är snyggare
 
Blanksvart mest pga om du ska säljan en vacker dag, de flesta tror att man idiot kört å plågat sönder motorn om den är mattsvart, kanske bara fördomar från min sida :näsblod
 
okej.. funderar på det med faktiskt... har hört att den är svår att hålla ren osv bara.. man kan tex inte putsa för då förstörs lacken osv
 
Mattsvart är snyggt! ... ett litet tag.

Fuska och gör det bra istället. Ta en mörkgrå metallik, med några lager klarlack på. Då ser den mattsvart ut men du har ändå en blank yta som är lätt att hålla ren och snygg.

Jag hittade en "Alfa grå" färg som var kanonsnygg. Första sidan i billackerarens pärm med färgprover. Den höll hela valtiden ut. Blev väldigt bra!

Mats
 
inget svårt val... MATT ska den ju vara... det röstar jag på..
 
Matt....Bra köp av hoj by the way!!! :tummenupp finns ingen roligare hoj att köra. Men som ovan, omlackad så får du sämre peng tebaka när du ska köpa en nyare (annan)R1a. jag skulle nog sattsa mina pengar på att få den så personlig som möjlig utan att ändra orginalet för mycket...hotta upp den.. men mattsvart ram är ju porrigt!!! :Bugar
 
Matt blandat med blankt är fränt.

Absolut. Inget val, välj båda. Klart du skall blanda matt och blankt, dessutom så kan du ju klarlacka dem matta ytorna med matt klarlack. Självklart skall du ju även klarlacka dem blanka partierna.

Svart är en mjuk färg, därför många som inte vet vad dem gör polerar sönder den, blir rosor med mera i lacken vilket inte är så himla snyggt. Klarlack är mer förlåtande...

Men what ever :rolleyes:

Kör på en go blandning av matta och blanka detaljer :tummenupp
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top