Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Cyanid skrev:var väl rätt så snygga .. har aldrig hört talas om dom .. skulle gärna vilja prova en för o se ifall dom låter mycket ( brus i högre farter).
finns det bara dom färgerna.. ?!?
är påjakt efter en ny..
Lobo Gixxer skrev:Touringbutiken saluför dom.
http://www.touring.se
Så priset avgör hur bra en hjälm är?Exup skrev:Tycker det låter väldigt billigt för en kvalitetshjälm,nej dubbla priset,4-5tusen för ett känt märke så får du garanterat en hjälm du kan leva/nöjd med längre.

Kan ju säga så här efter att ha provat en del olika hjälmar,speciellt billighetshjälmar runt 2k och under.Finns inte mkt att säga utan detta va crap,vindbrus ja mkt,skulle jag vilja dra mitt huvve mot nåt hårt med denna hjälm,,nej!!Absolut,dyrare hjälm=Känt märke vilket jag kommer ha på mitt huvve ialf.Esquire skrev:Så priset avgör hur bra en hjälm är?![]()
Esquire skrev:Så priset avgör hur bra en hjälm är?![]()
-PLM- skrev:Av alla de hjälmar jag testat -Ja!
Touringbutiken saluför samtliga modeller. Den första (Titan/Grå) skiljer sig mot de andra bl.a. genom att hakremsspännet är av D-ring-typ mot snabbspänne på de senare. Dessutom är den billigare (1299kr).lorkan skrev:Jag vet, dock endast Titan/Grå (bild 1). Men vill veta om någon har provat och har något omdöme om den först.Jag vet, dock endast Titan/Grå (bild 1). Men vill veta om någon har provat och har något omdöme om den först.Lobo Gixxer skrev:Touringbutiken saluför dom. http://www.touring.se
Eldstorm skrev:Touringbutiken saluför samtliga modeller. Den första (Titan/Grå) skiljer sig mot de andra bl.a. genom att hakremsspännet är av D-ring-typ mot snabbspänne på de senare. Dessutom är den billigare (1299kr).
lorkan skrev:VIlket är att föredra då, snabbspänne lr D-ring ?
-ah skrev:Mmarushin TNT 800 är TUNG! Ca 1800 gram, vilket är 1/2 kilo för mycket för en hygglig halskotpelare.
Det är dessutom påfrestande för nacken i längden med så tung hjälm.
Stötupptagningsförmåga mm är däremot inget problem.
Wagge skrev:Som jag har förstått så är D-ring säkrare... Tar ändå inte lång tid och spänna fast hjälmen med D-ring, känns säkrare iaf.. Har för mig att varken Shoei eller Arai har hjälmar med snabbspänne utan bara hjälmar med D-ring, men jag kan ha fel...
lorkan skrev:Jag läste fel, tänkte att du menade att de reade ut de, därför jag skrev att det var endast den titan/gråa versionen.
VIlket är att föredra då, snabbspänne lr D-ring ?
Nedrans, Mogamiversionen är snyggast, dock ingen aning om vem som kan tänkas sälja den.
Dom lossnar inte lika lätt?JT skrev:Varför skulle det vara säkrare med D-ringar?
JT skrev:1800 gram? Var har du hittat den uppgiften? Enligt Touringbutiken och deras egen hemsida anges vikten till 1450 gram.
Ok! Låter ju rätt vettigt, med snabbspänne kanske det är risk för att hakremmen sitter lösare och lösare för varje gång man tar på hjälmen.. Känns ju även som om en D-Ring sitter hårdare vid en eventuell klotning eftersom man har "färre länkar i kedjan", det är inte så mycket som kan gå sönder i en D-ring direkt...-ah skrev:D-ringar anses vara ett bättre alternativ därför att remmen justeras varje gång hjälmen tas på. Inte nödvändigtvis för att kopplingen är starkare.
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |
|
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |
|
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige
Äntligen är frågan om vem s... |
|
|
|
Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”
Harley‑Davidson drar igång ... |
|
Di Giannantonio tillbaka som vinnare!
Fabio Di Giannantonio är fö... |
|
|
The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!
Den 17 maj är det åter dags... |
|
|
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!
Foto: Karin Tornblom Pre... |
|
|
|
Allt om MC på Rapidos öppet hus!
Kom och hälsa på Rapido MCK... |
|
|
Bike på Rapidos öppet hus!
Kom och hälsa på Rapido MCK... |