WEST
Gudomlig sporthojare
Fastnade någon av mina tre vurpor i helgen på bild?
Du vet väl hur slirigt det är i gräset så här på höstkanten.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Fastnade någon av mina tre vurpor i helgen på bild?
Goa bilder, Tack. // Gull
Jag har bara ONT! Helvete.![]()

Kan bara hålla med. Jag hoppas innerligt att det blir fler SM på mantorp!!
Jag instämmer, men man skall nog inte tro att man får samma tur med vädret ytterligare en gång så det vore att föredra att slippa köra i oktober!

Ni som körde! Vad är erfarenheten av att köra rookieklasserna ihop med superbike och superstock denna helgen? Funkade det eller blev det tokskillnad i tempot?
Jag är lite besviken på ordningen i depån faktiskt. Anderstorp var det riktigt bra ordning i våras med raka rader, bilar bakom och lite sånt. Mantorp va, kaos. Inte snyggt.
Sen saknade jag dasspapper, klart negativt när man har jävulskt klen rejsmage. Tur att jag hade utrustat husvagnen med dasspapper men.. tja, nä, borde nog finnas.
Jag saknade även siffror som räknade ner varv på vårt race på lördagen sen efter såg att jag det hölls ut siffror på spade men jag vet fan inte om det gjorde under 125GP?
För övrigt hade jag en jävla skithelg personligen, helvete så jävla pissjävlaskitdåligt allt gick. Grr!
Hursomhelst; Mantorp är fan kul bana, vädret var.. bättre än många sommardagar och arrangemanget var, förutom det jag skrev där uppe, väldigt väl fungerande. Tiderna hölls och det mesta flöt på bra vad jag vet!![]()
Då antar jag att rookie-pole var 4s snabbare än siste man i SBK?Som på lördagen skillde det nästan 4:a sekunder mellan pole i R1000 och sist i SBK
3.6 sekunder får jag det till på lördagen. "Bara" ca 2 sekunder på söndagen.Då antar jag att rookie-pole var 4s snabbare än siste man i SBK?
Ni som körde! Vad är erfarenheten av att köra rookieklasserna ihop med superbike och superstock denna helgen? Funkade det eller blev det tokskillnad i tempot?
Då antar jag att rookie-pole var 4s snabbare än siste man i SBK?

Så bra kört Det var åtskilda startfält, alltså SBK/SST600 först sen en tomrad sen R1000/600 vilket gjorde att man inte startade "tillsammans" med Elajtförarna
Som på lördagen skillde det nästan 4:a sekunder mellan pole i R1000 och sist i SBK
Personligen hade jag velat haft enbart efter tiderna istället för såhär, men det gick ju bra ändå![]()
Ja verkligen en toppenhelg, stortDet blev en fantastiskt bra helg! Jag tyckte det var kul att R600 fick prova på SST tempo. Det hjälpte nog många.
Men jag tror det finns aspekter på det hela.
* Bra - De snabba rookisar körde nog fortare med den draghjälpen de fick.
* Dåligt - de som inte körde så fort, blev fort varvade, detta kan avskräcka de förare som inte har fått farten ännu. Detta är inte bra!
För de snabbare förarna i SST är inte långsamma förare ett problem, man får ju bara ta sig förbi ( och ibland sker det lite tufft ). De som inte kört så mycket/länge kan kanske uppleva detta som obehagligt.
Angående depåordningen så blir den så bra som förarna gör den. I anderstorp tjatade vi hela tiden, och hade 2 st som lade 3 dagar på att få det snyggt. Är det inte i förarnas intresse att ställa upp snyggt?
3.6 sekunder får jag det till på lördagen. "Bara" ca 2 sekunder på söndagen.
|
|
MotoGP 2026: kalender och förare
MotoGP-kalendern och förarn... |
|
|
Benavides till dramatisk Dakar-seger
Luciano Benavides, som gick... |
|
|
Gotland Ring Bike Week 2026 – rabatt på färjan klar!
Alldeles nyss fick vi klart... |
|
|
Michelin lanserar Anakee Adventure 2 – nytt adventuredäck med fokus på väg, men redo för grus!
Michelin breddar sitt adven... |
|
|
Svensk auktion med tävlingshojar
Det svenska företaget Antiq... |
|
Officiella: Harley-Davidsons 2026-nyheter
Efter att Cruiser-programme... |
|
|
|
WP kliver in i bromsvärlden – lanserar helt nya bromssystem
WP har länge varit synonymt... |
|
|
Donut Labs solid state-batteri – redo för användning i Verge-motorcyklar
Donut Labs VD Marko Lehtimä... |
|
|
Donut Labs solid state-batteri – redo för användning i Verge-motorcyklar
Donut Labs VD Marko Lehtimä... |
|
|
MC-Mässan närmar sig!
På årets stora motorcykelmä... |