Malmö samåkning

jag har för mig att det finns en tråd med tips till nybörjare, vill inte få "makten" på mig med att dra igång en till ..
 
http://www.sporthoj.com/forum/showthread.php?240388-Ditt-b%E4sta-mc-tips där ja .. Så får du försöka ha en checklista på tanken som du stirrar i innan du går in i kurvan .. Skämt åsido , börja med
1. att sänka farten tillräckligt för att du inte ska känna att du behöver ha "stödbroms" i kurvan , ett ganska vanligt nybörjarfel (undertecknad inkluderad) och sen ha lätt gaspådrag igenom kurvan.
2. flytta fram gränsen hela tiden, tills det känns naturligt , eller tills du kan spinna ut ur kurvan som Stoner eller Melandri
http://www.youtube.com/watch?v=eByrWozqvaY
3. sidplacering så att du inte riskerar få ut huvet i andra filen, eller att du blir klippt av en minibuss när du kör över ett krön, och samtidigt att du inte riskerar köra på en cyklist som kör på vägrenen.

Börja med det, och häng på onsdagskörningarna ;)
 
tack ska du ha! jag tog kortet i fredags så jag har bara missat en onsdag än ;) men jag följer tråden så jag inte missar något :)
 
Eftermiddagstur 15:30, st1 cypressvägen
 
Tack för en trevlig runda och javat hos Java!
 
jaha. det var ju kul att ni hade kul! Jag tänkte ju dyka upp.. Det får gärna snart göras om för nu har jag tid igen :)
 
Blir det någon onsdagsåkning i morgon månne? Vädret verkar ju duga! Men det måste bli efter fem för min del :)
 
Om ngn vill hänga med och köra med RR ikväll så kör jag från St1 cypressvägen strax efter 1720
 
*/ ?>
Nyheter
Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Back
Top