Mårten aka Streetfighter1

  • Thread starter Thread starter insekten
  • Start date Start date
vila i frid och hälsa jocke att de inte går en dag utan att vi tänker på honom...
 
Hade inte förmånen att få träffa Mårten...oerhört tragiskt. Tankarna går till nära och kära i deras sorg och saknad.

V.I.F
 
Vi hann aldrig ta vår tur till hösten som du pratade om att du skulle ta med mig på. Imorgon ska jag och tända ett ljus vid olycksplatsen och lämna en blomma... Fast det är snart en vecka sedan känns det som att det är något jag både vill och måste göra. Hann tyvärr aldrig träffa dina hojpolers här nere men prata hojkörning med dig gjorde att jag inte saknade min pärla uppe i hemtrakterna allt för tokmycket. Vila i frid vännen och kör lugnt där du är nu. Och varje gång vi andra äntrar våra pärlor kommer vi tänka på dig ditt levnadsglada sätt och känna din glädje och kärlek till motorcykeln som bara vi 'motorcykeldårar' kan. Du kommer aldrig glömmas vännen !
 
De två veckorna i Älvdalen i maj blev så bra mycket tack vare honom.
Lugn, humoristisk och säker!

Jag kommer definitivt att sakna Mårten.

*ledsen*
 
Så händer då det som jag har fasat så för.....någon man känner och har åkt hoj med går åt.
Hann träffa dig några gånger på en del olika körningar,alltid lika positiv till livet.



Det är en ära att få ha träffat dig.

R.I.P

//Uffe
 
Vi hade mycker kul ihop mannen, många roliga fester ihop, hade hoppats på fler, men vi ses igen då får vi ta ett en riktig fest du å ja! Yngbro bjuder!

Vila I Frid Kompis!
 
I våras så var jag inbjuden till FMCK på en "prova på dag" och hade förmånen att träffa Mårten. Kan säga så här att det var den mest otroliga människa på att peppa folk så att dom trodde på sig själva och klarade av saker som dom inte trodde på själva, inklusive mig !!! Hela tiden med ett glatt och trevligt humör. Att Mårten inte längre finns med oss är hur tråkigt som helst.....och väldigt svårt att förstå.

V.I.F Mårten
 
R.i.p

Våran Olof, arbetskamrat och bästa polare.

Från Hooman och Fredrik S.
 

Bifogat

  • Mårten.jpg
    Mårten.jpg
    26.7 KB · Visningar: 445
Vi hade en bokad ordonansintroduktion via jobbet och FMCK. Helt plötsligt vart den avbokad och ja....

Jag visste inte vem du var Mårten... Men man känner ju nått när man en gång i tiden tog det lätta kortet via fmck och då visste vilka gudar ni var.

Jobbigt...

Vill inte att fler dör nu på bogan...

Var och hälsade på idag och jag hoppas att du får det bra.

-Tobbe-
 
Jadu Mårten, nu har det gått en hel vecka sedan den där hemska dagen... idag var jag för fjärde gången vid din olycksplats och inte kändes det ett dugg lättare nu..
Vi var där med dina föräldrar och bror, solen sken och det var så overkligt allt...

kram
 
Jag fick precis reda på att det var Mårten som hade gott bort. Vi körde tillsammans en lördag och på några onsdagskörningar. Alltid positiv och glad en riktigt trevlig människa. Tråkigt att vi inte kan lära känna honom bättre.

RIP
Daniel
 
R.i.p

Deppigt! Kände dig genom FMCK. Sist vi sågs var på vinterkursen i Älvdalen. Kommer alltid att minnas våra busigt roliga turer där. Vila i frid mannen…

/ Fredrik
Fmck
Kalmar
 
Fan Mårten... Du var den här som svarade på en massa frågor när jag gav mig på grönmotorcyklar en gång i tiden. Såg fram mot att träffa dig igen ute i någon tvåtaktsstinkande skog, snacka musik vid grillen... nu blir det visst inte så. Du kommer att vara saknad, kommer inte att glömma när du borde ha varit med.

Vad hände? PM...
 
Tråkig läsning! Jag kan inte säga att jag kände dej, träffat dej kanske 3-4ggr men du var alltid en glad prick och alltid trevlig att prata med!
Mina tankar går till vänner och anhöriga.....
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top