H_____P
Trygghetsnarkoman
En hoj för 100 tkr är ju i sammanhanget små pengar, låna på
Blir mer nervös för de som köper bil för 500 k och kastar in 20% kontant.

Blir mer nervös för de som köper bil för 500 k och kastar in 20% kontant.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Inte konstigare än att låna till en bil för mig, eftersom att jag lägger lika många mil på hojen som med bilen.
För mig är mc inte lyxkonsumtion. Det är mitt största intresse, hobby och glädje i tillvaron. Det är inte ekonomiskt för fem öre, (hehe) men värt varenda krona med råge.
Skulle jag tänka ekonomiskt så skulle jag spara först och köpa en billig och enkel mc med låg effekt. Köpa billigt skit från Kina och köra så lite som möjligt.
Skulle aldrig i helvete åka på dyra mc semestrar till Europa heller. Skulle förstås ha mer pengar på bankkontot, va kul. Nä, lev i nuet och njut och gör allt det där du vill göra.
Så, gör som du känner funkar bäst. Men det är billigare att låna till hojen på banken än att ta lånen som brukar erbjudas av hojhandlarna.
"...jag är inte speciellt sugen på att punga ut 100k även om jag har pengarna"
Det där behöver du förklara tydligare (jag förstår inte hur det kan vara lättare att spendera pengar man inte har).
Oväntat bra tråd, förväntade mig att de som gapar och gormar om att; "Man lånar inte pengar till en leksak", skulle ha tagit över.
Tycker de kan dra något gammalt över sig. Har man råd med avbetalning, kör för fan. Resten av argumenten står i tidigare inlägg.
En tanke som inte finns med här som gäller lån/avbetalning över lag.
Kan tycka att det känns konstig att inte "äga" hela MC:n eller var det nu kan vara. Har du lån/avbetalning så äger ju teoretiskt bank/mc handlare en del.
Fick motorras på min hoj för några år sen, då var jag glad att jag inte hade lån på den. Dock ingen 100 000 kronors hoj![]()
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |
|
![]() |
Farligt vilseledande alkomätare på marknaden
Ett stort oberoende test ut... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Vi provkör Indian Sport Chief RT
I Allt om MC nummer 8 som k... |
Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma
När en hojfirma i Tombolo i... |
|
Äldre än en gentleman
Vi har fotograferat en 100 ... |
|
![]() |
MV Agusta återgår till 100% eget ägande
MV Agusta Motor S.p.A. till... |
![]() |
MV Agusta åter självständigt
MV Agusta Motor S.p.A. till... |